środa, 21 września 2011

Tuja szmaragd na żywopłoty

Thuja smaragd, czyli inaczej żywotnik zachodni "Szmaragd" to, poza odmianą "Brabant", najpopularniejsza tuja wykorzystywana na żywopłoty. Intensywnie zielona, odporna na mrozy, szybko rosnąca. Przyrosty do 50 cm rocznie. W piątym roku ma już ponad 2 metry wysokości. Lubi przycinanie, nie ma wielkich wymogów co do gleby. Szkodniki rzadko ją atakują.

Na jesieni łuski wewnątrz drzewka brązowieją i opadają, co jest normalną cechą tej tui. Dzieje się tak z powodu braku słońca w gęstwinie gałązek oraz zależy od warunków glebowych. Jeśli stanowisko jest ubogie w magnez i siarkę to brązowienie będzie obfitsze. Wystarczy zastosowanie odpowiedniego nawozu we wrześniu i problem ten zostanie wyeliminowany. Nawożenie takie należy powtarzać co rok.

Niestety odmiana jest wrażliwa na duże wiosenne przymrozki. Czubki drzewka przymierają ale po wycięciu kilku centymetrów szybko się regenerują.

Thuja smaragd

Thuja smaragd

Thuja smaragd

4 komentarze:

 1. Dzień dobry, czy takie końcówki są normalnością ? zakupiliśmy tuje 160 cm, po 2 tyg właśnie w ten sposób wyglądają końcówki. Mamy maj, czy trzeba temu jakoś zaradzać ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ponawiam pytanie czy takie końcówki jak na pierwszym zdjęciu są normalne czy tonobjawa jakiejś choroby? Tujki posadzone na początku kwietnia 2020...proszę o odp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam - nie zauważyłem komentarza. Tak, takie końcówki są oznaką, że roślina wypuszcza nowe przyrosty. Wszystko jest OK. Jeśli końcówki są bardzo brązowe - niemal czarne to może być oznaką przymrozków. Ale one się dobrze regenerują. Mam te tuje 12 lat i wszystko z nimi jest w porządku. Ale warto je podlewać mocniej w dłuższych okresach suszy.

   Usuń