piątek, 28 września 2012

Ośnieża górska

Do tej pory pisałem kilka razy o ośnieży karolińskiej (Halesia carolina) a dziś przedstawię ośnieżę drzewiastą zwaną górską (Halesia monticola). To duże drzewo rodem z USA. Dorasta nawet do 25 metrów wysokości. U nas nieco mniej (choć największa w Polsce ośnieża górska, rosnąca w Rogowie, w wieku 48 lat miała 45 cm pierśnicy i wysokość 18,5 metra). Zatem nie nadaje się do małych ogródków przydomowych jak jej mniejsza siostra karolińska ale już do naszych parków i skwerów jak najbardziej.

Niestety w Polsce jest wciąż niedoceniana i w miarę trudna do zdobycia (bardzo ciężko jest rozmnożyć ośnieżę). A szkoda. Jej kwiaty i owoce są śliczniutkie. Są większe niż u ośnieży karolińskiej. Oskrzydlone pestkowce są szersze i dłuższe i osiągają długość do 5 cm. Liście sercowate, intensywnie zielone.

Ośnieża ta jest bardzo wytrzymała na mrozy. Zima z -30 stopniami nie spowodowała uszkodzeń. Liczymy zatem na nasze zakłady zieleni miejskiej. Sadźmy ośnieże.

Ośnieża górska

Ośnieża górska

Ośnieża górska

Ośnieża górska

Co ciekawe istnieje odmiana ośnieży górskiej zwana Rosea charakteryzująca się delikatnie różowymi kwiatami. To musi być czad. W Polsce jej jeszcze nie spotkałem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz