piątek, 20 października 2023

Żółtodrzew chiński - rzadkości dendrologiczne cz.25

Żółtodrzew chiński (Zanthoxylum simulans) pochodzący z Chin, Japonii i Korei to prawdziwy rarytas w polskim ogrodzie, który kojarzy się z kuchnią. Znacie pieprz syczuański - kuchenną przyprawę? Otóż owoce żółtodrzewa smakują podobnie jak pieprz tylko należy je zmielić. To ostra przyprawa, obecna w chińskiej przyprawie pięciu smaków (wraz z anyżem gwiazdkowym, koprem włoskim, goździkami i cynamonem) zwana jest właśnie pieprzem syczuańskim. W prowincji Syczuan używana bywa do przyprawiania kurczaka i kaczki. Swój aromat zawdzięcza przede wszystkim zawartości olejków eterycznych, należy dodawać ją do potraw w końcowej fazie gotowania.

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński jest dużym, rozłożystym krzewem, rosnącym do 4 metrów wysokości i 6 metrów szerokości. W swojej ojczyźnie osiąga nawet 20 metrów wysokości. Konary i pędy uzbrojone są w charakterystyczne szerokie, płaskie kolce o długości do 2 cm. Żadna inne roślina rosnąca u nas nie posada takich kolców. Liście ciemnozielone, pierzastozłożone z 5-15 listków.

W wielu miejscach w internecie znajdziemy informacje, że jest rośliną dwupienną, osobno występują egzemplarze męskie i żeńskie. Do owocowania konieczna jest obecność zarówno osobnika żeńskiego, jak i męskiego. Praktycy nie potwierdzają tych wiadomości. Żółtodrzew chiński to gatunek jednopienny. Wystarczy jedno drzewko do owocowania.

Drzewko owocuje od lipca do października. Owoce są bardzo dekoracyjne, czerwonopomarańczowe, umieszczone na szczytach pędów, dobrze widoczne na tle zielonych liści.

Literatura pisze, że żółtodrzew wydziela przyjemny dla nas zapach, który odstrasza komary.

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński

Żółtodrzew chiński

2 komentarze:

  1. Witam,
    W odniesieniu do informacji o dwupienności tego i innych gatunków, panuje jakieś nieporozumienie. Zauważyłem, że powielana jest informacja w sieci , że żółtodrzewy to gatunki dwupienne.
    W polskiej literaturze znaleźć można informację, że to gatunki jednopienne i moje obserwacje to potwierdzają. Z 4-5 gatunków jakie rosną w mojej kolekcji (kilkanaście osobników) wszystkie wytwarzają płodne nasiona, dając nawet spontaniczny samosiew.
    Gdyby istniała dwupienność, to pojedyncze osobniki nie wytwarzałyby charakterystycznych owocostanów.
    Zresztą, można zauważyć podczas kwitnienia, że występuje tu charakterystyczne zjawisko dla kwiatów obupłciowych - tzw przedprątność (protandria).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki - poprawiam. Faktycznie w necie jest pełno takich informacji o dwupienności żółtodrzewu - łącznie z Wikipedią i szkółkami krajowymi.

      Usuń