piątek, 5 lutego 2021

Wood Wide Web, jak World Wide Web

Fantastyczny film od BBC obrazuje, jak drzewa się ze sobą komunikują i sobie pomagają. Świat drzew to nie świat indywidualności. Na zewnątrz tego nie widać ale pod ziemią trwa handel, wymiana doświadczeń, pielęgnowanie wiekowych sąsiadów, troska o najmłodszych, a nawet prowadzenie wojen. Wszystko dzięki sieci grzybów (sieci mikoryzowe) rosnących wokół i wewnątrz korzeni. Grzyby dostarczają drzewom składniki odżywcze a w zamian dostają cukier. Drzewa podłączając się do sieci grzybów są w stanie udostępniać sobie nawzajem potrzebne zasoby. Ten system to Wood Wide Web.

Stare drzewa używają tych sieci aby wspomagać rosnące w cieniu młode sadzonki. Dostarczają im cukier aby dać większą szansę na przeżycie. Chore albo umierające drzewa mogą przekazać cenne substancje zdrowszym sąsiadom. Drzewa używają tych sieci aby się komunikować. Jeśli zostaną zaatakowane wysyłają chemiczne sygnały do korzeni i ostrzegają sąsiadów dając im czas na przygotowanie się do obrony. 

Wood Wide Web podobnie jak nasza sieć www ma też czarne strony. Storczyki na przykład potrafią włamać się do tej sieci i podkradać wartościowe substancje z pobliskich drzew. Czarny orzech wykorzystuje sieć do rozprzestrzeniania toksycznych substancji swoim bezpośrednim sąsiadom. Świat drzew ma wiele takich przykładów.

Zobacz krótki film, który wyjaśnia te procesy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz