czwartek, 16 kwietnia 2020

Czym się różni mahonia od ostrokrzewu?

Dostałem kiedyś zapytanie o różnice między mahonią a ostrokrzewem. Dla amatora w ogrodzie faktycznie te 2 rośliny mogą wydawać się podobne.

O ostrokrzewach wielokrotnie pisałem. Mam kilka popularnych gatunków w ogrodzie. Najczęściej uprawianym gatunkiem w Polsce jest ostrokrzew kolczasty oraz mieszaniec - ostrokrzew Meservy i ich odmiany dekoracyjne. Wspólną ich cechą (mimo różnic w wielkości, kształtach i kolorach liści) są kłujące liście. Oczywiście jest wiele innych gatunków, które można spotkać w ogrodach botanicznych, arboretach czy w kolekcjach hobbystycznych ale zakładam, że szansa ich spotkania jest niska. Zatem liście są cechą charakterystyczną. Pojedyncze, piłkowane lub kolczasto ząbkowane na brzegach. Naprawdę ostre i kłujące. I w dotyku są jakby polakierowane. Błyszczą się jak naoliwione. Jesienią i zimą nie zmieniają koloru. Tak - obie rośliny są zimozielone.

Mahonia ma nieco inne liście. Są dużo delikatniej kolczasto ząbkowane. Z wierzchu ciemnozielone, od spodu jasnozielone. Nieco większe i szersze. Kolce dużo mniejsze i nie tak ostre. Jesienią liście pięknie przebarwiają się na odcienie czerwieni.

Ostrokrzew
Ostrokrzew kolczasty - liście

Mahonia
Mahonia - liście

A teraz kwiaty popularnych ostrokrzewów. Są białe, kremowe, ecrue. I na tym gama kolorów się kończy. Kwiaty zebrane są najczęściej w baldachy, niekiedy ustawione pojedynczo w kątach liści. Są małe - do 1,5 cm szerokości, zatem niepozorne - łatwo je przeoczyć. Ale ostrokrzew kwitnie obficie. Gałązki potrafią być oblepione. I kwitnie z tydzień później niż mahonia. To też ważna cecha rozróżniająca.

Kwiaty mahoniizłotożółte z sześcioma płatkami korony, zebrane w wyprostowane, wiechowate kwiatostany, długości 5-8 cm. Naprawdę rzucają się w oczy. I teraz w połowie kwietnia zaczynają się otwierać. Ostrokrzew jeszcze ma zamknięte pąki kwiatowe.

Teraz rozmiar roślin. Ostrokrzew kolczasty potrafi wyrosnąć w 4 -5 metrowe drzewo. Oczywiście przycinamy rozrośnie się na boki ale generalnie jest drzewem. Inne popularne ostrokrzewy mają formy krzaczaste.

Mahonia jest średniej wielkości krzewem. Potrafi przekroczyć 1,5 metra wysokości. Czyli jest trochę wyższa od krzewiastych ostrokrzewów ale dużo mniejsza od ostrokrzewu kolczastego.

Ostrokrzew
Ostrokrzew kolczasty - pąki kwiatowe

Ostrokrzew
Ostrokrzew Meservy - pąki kwiatowe

Mahonia
Mahonia - rozwijające się kwiaty

Mahonia
Mahonia - rozwijające się kwiaty


Na jesieni zrobię drugą część wpisu o owocach ostrokrzewów i mahonii i różnicach między nimi. Mam nadzieję, że pomogą jeszcze lepiej rozróżniać te rośliny.

1 komentarz: