poniedziałek, 22 października 2018

Arboretum w Rogowie - relacja z przebarwień rzadkich drzew

Niemal tradycją u mnie jest wizyta w arboretum w Rogowie pod koniec października każdego roku. A tak dokładnie wtedy gdy następuje pełnia przebarwień. Raz jest to połowa miesiąca, raz koniec. Tym razem dzień był wyjątkowy. Padło na niedzielę. Sobota była pochmurna i deszczowa a wtedy ciężko o ładne zdjęcia i ładowanie akumulatorów na zimę. Bo właśnie tak traktuję pobyt w tych kolorowych płucach Mazowsza. A że w niedzielę ukazał się bezchmurny poranek to decyzja była szybka. Jadę dziś i nie mam przebacz. Całe szczęście mam tylko 60 kilometrów.

Niedziela była przepiękna. Mega słoneczna i niemal bezwietrzna. Taką pogodę uwielbiam. Co prawda niedziela oznacza tłumy ale że pojechałem na otwarcie parku więc nie czekałem w kolejce i jakoś potem przebolałem krzyczące dzieci i setki amatorów przyrody. A że ja lubię udawać się w nieznane i mało dostępne miejsca więc nie było tak źle. Polecam nawet niedzielę ale z samego rana.

Tym razem nastawiłem się nie na przebarwiające się klony palmowe z których to arboretum słynie - notabene słusznie, bo ich widok jest mega uroczy. Postawiłem na mniej znane ale równie pięknie przebarwiające się gatunki i odmiany drzew. Czy było warto? Sami zobaczcie. Oto TOP 40 z mojego 3. godzinnego spaceru. I niestety trzeba zdać sobie sprawę, biorąc pod uwagę prognozy pogody i planowane deszcze, ulewy i silny wiatr, że takie widoki to już raczej dopiero za rok. No może coś jeszcze zostanie na ten weekend, kto wie? Dajcie znać, które przebarwienia najbardziej chwytają za gardło to dane gatunki opiszę dokładniej wkrótce.


Klon polny


Kasztan jadalny


Klon palmowy


Klon japoński


Modrzewnik chiński


Oczar wirginijski


Klon Sinopurpurascens


Ostrokrzew piłkowany


Korkowiec japoński


Franklinia


Tulipanowiec amerykański


Urodlin trójłatkowy


Stewarcja kameliowata


Klon Pauciflorum


Heptakodium Chinskie


Trzmielina Hamiltona


Klon grabolistny


Klon strzępiastokory


Klon okazały


Paulownia


Klon Shirasawy


Klon Pectinatum


Orzesznik drobnoowocowy


Ambrowiec


Dąb Shumarda


Dąb szkarłatny


Makia chińska


Dąb libański


Orszelina szara


Dawidia


Magnolia japońska


Klon diabelski


Brzoza pożyteczna


Dereń kwiecisty


Skrzydłorzech japoński


Brzoza wiśniowa


Dąb barwierski


Oczar pośredni Jelena


Klon rdzawy

6 komentarzy:

 1. Piękna polska jesień! Bez dwóch zdań :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za świetną relację :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry, czy można się skontaktować z Panem mailowo, bo nie widzę nigdzie informacji o kontakcie. Będę wdzięczna za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny wpis, super blog.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń