poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Pieris japoński ślicznie kwitnie

Chcecie coś bardzo atrakcyjnego do ogrodu? Duży krzew do 2-3 metrów wysokości i dość mocno rozrastający się na boki, który zachwyci gości wspaniałymi kwiatami już na początku wiosny. To pieris japoński (pieris japonica). Roślina wprost powalająca swoją urodą. Urodą kwiatów, a i liści w okresie zimy (zielone) i rozwoju wiosennego (czerwonawe) także. Kwiaty białe, dzwonkowate. Zebrane w długie zwisające wiechy. Śliczne. I to w tysiącach sztuk.

Jest podobny w utrzymaniu, co różaneczniki. Preferuje kwaśne gleby. Stanowiska półcieniste, chociaż na słonecznych lepiej kwitnie. Ale nie znosi suszy. Też jest zimozielony - trochę wrażliwy na nasze mrozy. I też warto obrywać przekwitłe kwiaty, co wpłynie korzystnie na jego wzrost.

Niestety miałem kiedyś u siebie na początku zakładania ogrodu pierisa ale mi zmarzł. Wtedy jeszcze teren był nie osłonięty przed zimnymi wiatrami. Praktyka pokazała, że tego pierisy też nie lubią.

Pieris japoński

Pieris japoński

Pieris japoński

Pieris japoński

Pieris japoński

5 komentarzy:

 1. Piękna i ciekawa roślina. Ja interesowałam się do tej pory raczej fauną, a nie florą. Ostatnio jednak stwierdziłam, że muszę nadrobić zaległości, stąd moje zainteresowanie min. tym blogiem. Będę więc zaglądać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam dwa w swoim ogrodzie i właśnie pięknie zakwitły. Wyglądają cudnie obsypane drobnymi kwiatkami. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
 3. U siebie miałem kilka pierisów i faktycznie to bardzo ładne krzewy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa tematyka tego blog. Lubię blogi tego typu. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też mam u siebie w ogrodzie, kwitnie bosko, polecam.

  OdpowiedzUsuń