niedziela, 23 października 2016

Jabłoń Sargenta już się przebarwia

Już jest ta nasza złota polska jesień. Choć nie tak słoneczna, jak zazwyczaj to znów bajecznie kolorowa. Liście wielu drzew zachęcają swymi barwami do odwiedzin parków i lasów. W strefie klimatu umiarkowanego to standard. Mieszkający w innych strefach nie mają takich widoków.

Mimo, że deszczowa aura nie zachęca do spacerów i szurania opadłymi liśćmi to ja wypuściłem się z aparatem do ogródka. Najwspanialej u mnie wygląda teraz jabłoń Sargenta. Drzewko robi minimalne roczne przyrosty. Przycinam ją aby nie szła mocno na boki. Przez te kilka lat coraz obficiej kwitnie i owocuje. Gałązek ma coraz więcej zatem i liści także. Jest wręcz bajkowa. Myślę, że zarówno widok wiosenny podczas kwitnienia i teraz, gdy przebarwia się niczym zielono-złota jaszczurka usatysfakcjonuje każdego właściciela ogrodu, jak i jego gości.

Co ciekawe, jak liście opadną nadal będzie gwiazdą. A to ze względu na setki mini jabłuszek barwy intensywnie czerwonej. Do czasu aż nie rozprawią się z nimi ptaki. Owoce te są dla nich przysmakiem. Po konsumpcji na gałązkach zostaną tylko ogonki po owocach.

Jabłoń Sargenta

Jabłoń Sargenta

Jabłoń Sargenta

Jabłoń Sargenta

Jabłoń Sargenta

Jabłoń Sargenta

Jabłoń Sargenta

Jabłoń Sargenta

Jabłoń Sargenta

Jabłoń Sargenta

9 komentarzy:

 1. Czy owoce są jadalne również dla człowieka? Coś w stylu rajskich jabłuszek?

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że tak ale one są tak małe, że nie ma czego smakować. Zostawiam je co roku dla ptactwa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy ta jabłoń da radę na podmokłym gruncie? A jak znosi mrozy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dość często moją podlewam - ten rok był wyjątkowo suchy jak i poprzedni. Rosła super. Czy na podmokłym terenie tak będzie - tego nie wiem. Jeśli chodzi o mrozy to mam ją u siebie od 2011 roku. Były zimy mroźne (w styczniu 2014 spadło do -25 stopni). Były bezśnieżne i te ze śniegiem już w październiku. Były fale przymrozków w czasie Ogrodników i nie doznała żadnych większych uszkodzeń (poraziło w 2014 kwiaty i słabiej owocowała). Zatem można napisać, iż mrozy znosi dobrze.

   Usuń
 4. Czy wymaga ona jakiegoś specjalnego gruntu? Czy wytrzyma ciężkie warunki atmosferyczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie rośnie na zwykłej glebie - nawożenie raz w roku nawozem wieloskładnikowym. Wytrzymuje ciężkie warunki.

   Usuń
 5. Bardzo mi się podoba! mogłabym mieć u siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam trzy nieznane mi liscie czy moglabym prosic Pana o pomoc w identyfikacji? Robie z corka do szkoly mini atlas drzew lisciastych. Prosze o podanie e-maila

  OdpowiedzUsuń