czwartek, 8 stycznia 2015

Nie tylko zimozielony żywopłot bywa piękny zimową porą

Najczęściej na żywopłot wykorzystujemy drzewa i krzewy zimozielone. Począwszy od żywotników, cisów, świerków, jałowców, bukszpanów, ostrokrzewów, cyprysów i cyprysików na ciekawych odmianach trzmielin skończywszy. Te rośliny ładnie się zagęszczają i dojrzały żywopłot przez cały sezon pełni swoje funkcje.

Dużo rzadziej stosujemy te gubiące liście na zimę: graby, buki (uschnięte liście wiszą aż do przedwiośnia), głogi, morwy, derenie, berberysy, ligustry, ogniki, forsycje, karagany, jaśminowce, pęcherznice, tawuły, lilaki. Niestety takimi żywopłotami cieszymy się głównie w sezonie wegetacyjnym. Od późnej jesieni cechują go duże prześwity acz jeśli roślina posiada kolce to nadal żywopłot pełni funkcje obronną.

Na samym końcu sięgamy po pnącza - bluszcze, winobluszcze, cytryńce, wiciokrzewy, winogrona, powojniki, miliny czy glicynie. Nimi też cieszymy się głównie w sezonie letnim.

Ja natomiast spotkałem takie jakby pośrednie rozwiązanie. Roślina - pnącze, która gubi liście na zimę ale dzięki tysiącom owoców i nasion w postaci przypominającej letnie dmuchawce żywopłot z niej przez cały sezon pełni swoją zasłaniającą rolę. Iście bajkowe kule właśnie teraz są najpiękniejsze.

Niezimozielony żywopłot zimową porą

Niezimozielony żywopłot zimową porą

Niezimozielony żywopłot zimową porą

Niezimozielony żywopłot zimową porą

Niezimozielony żywopłot zimową porą

Niezimozielony żywopłot zimową porą

4 komentarze:

 1. Ooo, też uwielbiam pnącza pełniące funkcje żywopłotów. Te na zdjęciach są z grupy Tangutica - może to być np. 'Lambton Park' albo 'Bill McKenzie' - dobrze się sprawdzają w polskich warunkach.
  Pozdrawiam i zapraszam na konkurs na moim blogu :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja babcia miała takie pnącza przy płocie. Osobiście mi się takie coś nie podoba, wręcz przeciwnie, wygląda brzydko. Wygląda jakby miejsce było zaniedbane. Takie moje odczucia zawsze były :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mnie też się to nie podoba, dziś wyciełam cały krzak tego i dopiero sprawdzam, jak to się nazywało ;)

   Usuń