środa, 5 listopada 2014

Ostrokrzew Meservy w listopadzie

Śliczny o tej porze roku jest ostrokrzew Meservy. Ja spotkałem ostatnio jego odmianę Blue Princess. To zimozielony krzew lub małe drzewko do 2,5 a nawet 3 metrów wysokości. Liście błyszczące, cierniste z delikatnym niebieskawym połyskiem. Owocuje bardzo obficie. Jego czerwone owoce pozostają na gałązkach aż do wiosny.

Odporny jest na nasze mrozy (podobno nawet do -27 stopni, czyli chyba najbardziej odporny z wszystkich ostrokrzewów) ale lepiej go sadzić w miejscach osłoniętych od zimnych wiatrów. Warunki glebowe powinny być ponadprzeciętne do żyznych.

Często jest wykorzystywany w kwiaciarniach i pracowniach artystycznych do tworzenia dekoracji bożonarodzeniowych.

ostrokrzew Meservy Blue Princess

ostrokrzew Meservy Blue Princess

ostrokrzew Meservy Blue Princess

ostrokrzew Meservy Blue Princess

ostrokrzew Meservy Blue Princess

6 komentarzy:

 1. Tej jesieni zbieram żołędzie dębu z miejskich parków i chce je zasadzić na podmiejskich łąkach. Zauważyłem, że większość żołędzi leżących pod dębami jest popękanych. Mam pytanie: czy żołędzie popękane nadają się do sadzenia? Czy z nich coś wyrośnie? Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź, bo kończy się już sezon na zbiór żołędzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam doświadczeń w tym zakresie. Z moich obserwacji wynika, że najlepiej robią to ptaki ale czy pęknięte żołędzie są przeszkodą? Nie sądzę.

   Usuń
 2. Mam taki ostrokrzew w ogrodzie. Rzeczywiście bardzo dobrze radzi sobie z nawet największymi mrozami. Bardzo ładnie się prezentuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Można dostać sadzonkę w ogrodniczych?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam fajny blog! Szukam pomocy w nazwaniu drzewa,bo oprócz brzozy niczego nie rozróżniam.Drzewo jest do wycinki i urząd chce dokładnej nazwy.Zrobiłam zdjęcie. może wyślę na jakiegoś meila jeśli pan zgodzi się pomóc.

  OdpowiedzUsuń