piątek, 22 sierpnia 2014

Klon drobnokwiatowy i jego skrzydlaki

Dziś przedstawię dość rzadkiego klona pochodzącego z Japonii ale bardzo ciekawie wyglądającego właśnie o tej porze roku. W szkółkach u nas jest ciężki do zdobycia ale jednak się trafia i myślę, że warto.

Klon drobnokwiatowy (Acer micranthum) rośnie jako drzewko maksimum do 8 metrów wysokości, a często zostawiony sam sobie rozrasta się na boki i tworzy niższe formy krzaczaste. Liście kształtem podobne są do klona srebrzystego, średniej wielkości do 8 cm średnicy, zawierają 5 klap dość głęboko wciętych. Przypominają ślady dinozaurów :-). W początkowej fazie rozwoju liście są czerwone, latem zielone a na jesieni prześlicznie przebarwiają się na intensywne wręcz szkarłatne odcienie czerwieni. Całemu temu widowiskowemu zjawisku uroku dodają jeszcze skrzydlaki. A że klon drobnokwiatowy miewa je skupione w setki sztuk to widok drzewa od sierpnia aż do późnej jesieni jest naprawdę imponujący. Goście ogrodu będą pod wrażeniem.

Klon ten preferuje nasłonecznione i wilgotne stanowiska. W miarę dobrze radzi sobie z naszymi mrozami. Polecam do przydomowych ogródków.

Klon drobnokwiatowy

Klon drobnokwiatowy

Klon drobnokwiatowy

Klon drobnokwiatowy

Klon drobnokwiatowy

Klon drobnokwiatowy

Klon drobnokwiatowy

Klon drobnokwiatowy

1 komentarz:

  1. Poszukuję tego klona lecz nigdzie Nie moge bo znaleźć.

    OdpowiedzUsuń