wtorek, 25 lutego 2014

Kolczurka klapowana

Dziś napiszę o dość ciekawym acz niebezpiecznym zjawisku. O pnączu, które zagraża rodzimej przyrodzie - w tym oplatanym przez nie drzewom.

To kolczurka klapowana (Echinocystis lobata). Pnącze to jest jednoroczne ale ma niesamowitą moc rozmnażania się. Kolczaste torebki (podobne do owoców bielunia) zawierają mnóstwo nasion, które z niesamowitą skutecznością potrafią powiększać zasięg zajmowanych przez kolczurkę stanowisk. Z drugiej strony pnącze jest urokliwe przez wygląd kwiatów i owoców i zdobywa coraz szersze uznanie wśród działkowców. Chyba nie ma już w Polsce ogrodu działkowego nie zawierającego kolczurki. Po prostu ludziom te torebki się bardzo podobają.

Ale niestety rozmnażanie a nawet posiadanie kolczurki w ogródku, czy choćby jej nasion bez stosownego pozwolenia jest zabronione. Nie byłoby miło iść do pudła za posadzenie pięknego pnącza :-(. Warto o tym wiedzieć.

Czemu kolczurka jest tak niebezpieczna? Nie chodzi o zagrożenie dla naszego zdrowia, jak to się ma na przykład w przypadku barszczu Sosnowskiego. Chodzi o to, że tam, gdzie pozwolimy na ekspansję kolczurki tam wyginą inne rodzime gatunki. Przegrają walkę o światło i substancje pokarmowe. Sprawa jest poważna. Drzewo oplecione kolczurką po kilku, kilkunastu latach zamiera. Miejmy to na uwadze.

Kolczurka klapowana

Kolczurka klapowana

Kolczurka klapowana

Kolczurka klapowana

Wśród drzew też są gatunki inwazyjne, które w naszej biosferze są nie mile widziane. Napiszę o nich niedługo.

2 komentarze:

  1. Słyszałam o tym. To samo jest z niektórymi makami - trzeba mieć pozwolenie na to, aby cieszyć się nimi w ogrodzie:) Będąc za to na jednej z inwentaryzacji drzew natrafiłam na dziko rosnące konopie indyjskie. Były jednak dużo mniejsze niż te z policyjnych kronik:) Codziennie mijały tę kępę setki osób i nic. Cisza:)

    OdpowiedzUsuń
  2. OooOoOO...Troche straszne ;/ Ale zawsze dobrze się dowiedzieć o czymś, zanim się to spotka - dzięki! Piona

    OdpowiedzUsuń