piątek, 15 listopada 2013

Stewarcje w październiku

Najbardziej znana i popularna u nas jest stewarcja kameliowata (stewartia pseudocamellia) pochodząca z Japonii i Korei. Coraz częściej sadzimy ją w naszych przydomowych ogródkach i podziwiamy za kwiaty, oryginalne owoce, przebarwiające się liście i wspaniałą pomarańczowawą łuszczącą się korowinę niczym u platana.

stewarcja kameliowata

stewarcja kameliowata

stewarcja kameliowata

stewarcja kameliowata

Ze względu na w miarę wysoką wytrzymałość na nasze mrozy w cieplejszych rejonach Polski można jeszcze polecić 2 poniższe stewarcje:

Stewarcja dzióbkowata (stewartia rostrata) z Chin jest bardzo podobna ale nie ma tak ślicznej korowiny acz liście jej potrafią przebarwić się jeszcze piękniej na przeróżne odcienie żółci i czerwieni. Pąki czerwonawe a kwiaty białawe z czerwonymi plamkami.

stewarcja dzióbkowata

stewarcja dzióbkowata

stewarcja dzióbkowata

Stewarcja chińska (stewartia sinensis) również z Chin o najbardziej podłużnych liściach przebarwiających się na pomarańczowo i purpurowo. Korowina łuszcząca się cynamonowo-żółtymi płatami.

stewarcja chińska

stewarcja chińska

stewarcja chińska

Jeszcze mniej znane stewarcje, które powinny wytrzymać nasze warunki zimowe to stewarcja amerykańska (stewartia ovata) i stewarcja piłkowana (stewartia serrata).

1 komentarz:

 1. Witaj ;)
  Przepiękne barwy liści- Stewarcja dzióbkowata- chyba rośnie u mnie pod blokiem, jest cudna ;)
  Ciekawy blog, miło mi tu będzie gościć, jeśli pozwolisz?:)
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na mojego bloga ;)
  http://spacerem-przez-zycie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń