czwartek, 3 października 2013

Brązowienie igieł iglaków i tuj

Na jesieni dużą bolączką ogrodników jest brązowienie igieł u żywotników, cyprysów, cyprysików czy jałowców. Jeśli przez cały okres wegetacyjny zapewniliśmy drzewkom odpowiednie warunki to nie mamy się co martwić. Brązowienie jest wtedy najczęściej naturalnym procesem wynikającym ze zmniejszeniem natężenia docierającego słońca do wnętrza gałązek oraz małych ilości magnezu i siarki w glebie (albo ich braku). Więcej słońca roślinom nie dostarczymy ale odpowiedni jesienny nawóz dla iglaków już tak. Proponuję nawozić w 2 dawkach - w połowie września i w połowie października. Ważne aby w nawozie nie było w ogóle azotu, bo inaczej bardziej zaszkodzimy niż pomożemy.

Generalnie brązowienie w ciągu całego roku może być spowodowane:
  • Błędami w uprawie i nawożeniu. Brakiem składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i wybarwienia igieł - szczególnie chodzi o magnez). Nadmiarem nawozu (szczególnie azotu).
  • Stosowaniem soli w trakcie akcji zima. Sól powoduje brązowienie igieł od dołu i od zewnątrz drzewka.
  • Przemarznięciem w trakcie zimy albo przymrozków. Jedne iglaki są bardziej odporne na większe mrozy inne mniej. Najczęściej przemarznięta gałązka jest nie do odratowania i trzeba ją wyciąć.
  • Podlewaniem albo jego brakiem. Długotrwałą suszą i brakiem wody. Iglaki należy podlewać często - szczególnie w sierpniu, wrześniu i październiku w czasie bezdeszczowym, co pozwoli wykorzystać zapas wody zimą przy zmrożonym podłożu. W okresie długich bezśnieżnych zim, w ciepłe dni z dodatnią temperaturą też należy iglaki podlewać. Z drugiej strony nie można ich przelać. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni i zasychanie całego drzewka.
  • Kontaktami z moczem czworonogów. Psy często obsikują iglaki, co powoduje pojawienie się na nich plam a w późniejszym okresie zamarcie rośliny.
  • Chorobami grzybowymi - konieczne będą odpowiednie opryski. Najlepiej uciąć zainfekowaną gałązkę i dopytać o właściwy środek na daną zarazę.
  • Atakiem robactwa. Postępowanie jest podobne jak powyżej - łapiemy owada i udajemy się po oprysk albo szukamy o nim informacji w poradnikach dla ogrodników.
  • Niewłaściwym stanowiskiem. Część drzew preferuje słoneczne stanowiska część tylko cień - posadzenie ich odwrotnie może skutkować brązowieniem igieł.
  • Naturalną zmianą barw w okresie jesienno-zimowym. Wiele odmian się przebarwia podobnie jak liście u drzew liściastych i jest to naturalna kolej rzeczy.

Brązowienie iglaków

Brązowienie iglaków

Brązowienie iglaków

Brązowienie iglaków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz