poniedziałek, 3 czerwca 2013

Klon palmowy purpurowy

Klon palmowy w odmianie purpurowej (Acer palmatum Atropurpureum) to chyba jeden z najładniejszych klonów palmowych. A co najważniejsze jeden z bardziej wytrzymałych na niskie temperatury, co w naszym klimacie ma bardzo duże znaczenie. Preferuje gleby kwaśne i wilgotne a stanowiska osłonięte od silnych i zimnych wiatrów. Nie próbujcie go sadzić na innych podłożach czy w niskich strefach mrozoodporności. Małe szanse na rozwój.

Klon ten ma wspaniałe ciemnoczerwone liście: 5-klapowe, z głęboko podzielonymi wąskimi klapami oraz z dwoma dodatkowymi mini klapami. Mi one przypominają ślady małych dinozaurów z prehistorii. Generalnie czad. Co ciekawe jesienią liście nabierają jeszcze piękniejsze krwistoczerwone tony. Liście te zostały wykorzystane do logotypu arboretum w Rogowie.

Klon palmowy purpurowy

Klon palmowy purpurowy

Klon palmowy purpurowy

Klon palmowy purpurowy

Klon palmowy purpurowy

Klon palmowy purpurowy

To jedno z piękniejszych, bardzo oryginalnych drzew (pochodzi z Chin i Korei), które proponuję do przydomowych ogródków - szczególnie jako soliter. Ale uwaga - w dobrych warunkach potrafi urosnąć do 6 metrów wysokości i szerokości. Trzeba wcześniej przewidzieć tyle miejsca dla niego.

1 komentarz:

  1. Zgadzam się - generalnie czad. Moje ulubione drzewo - no krzaczek na razie. Ale niech rośnie - nawet do 6m, najwyżej resztę powycinam.

    OdpowiedzUsuń