piątek, 6 lipca 2012

Bolesław - najstarszy dąb w Polsce?

Przebywając w okolicach Ustronia Morskiego warto się wybrać na wycieczkę pieszą bądź rowerową do najstarszego dębu w Polsce. Niebieski szlak prowadzi z samego miasteczka do wioski Bagicz a stąd do gęstego bukowo-dębowo-sosnowo-świerkowo-daglezjowo-modrzewiowego lasu. Po 1,5 kilometra docieramy do majestatycznego olbrzyma. To dąb szypułkowy zwany Bolesławem. Ma on już ponad 810 lat i jest prawdopodobnie najstarszym z polskich dębów.

Wiek Bolesława na podstawie przeprowadzonych badań dendrologicznych w roku 2000 został ustalony na 800 lat. Jego obwód mierzony na wysokości 1,3 metra od ziemi wynosi 691 cm. Wysokość określana jest na 30 metrów a średnica jego korony to 20 metrów. 19 sierpnia 2000 roku miała miejsce doniosła uroczystość i po 800 latach dąb doczekał się chrzcin, na których otrzymał imię "Bolesław". W ten sposób został upamiętniony król Bolesław Chrobry, za którego przyczyną powstało w 1000 roku biskupstwo w Kołobrzegu - mieszczącego się zaledwie 10 km od Ustronia. Przed dębem postawiono tablicę informacyjną z jego danymi. Akt nadania imienia, jako historyczny dokument został przekazany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Bolesław - najstarszy dąb w Polsce

Bolesław - najstarszy dąb w Polsce

Bolesław - najstarszy dąb w Polsce

Bolesław - najstarszy dąb w Polsce

Bolesław - najstarszy dąb w Polsce

Bolesław - najstarszy dąb w Polsce

Więcej info na stronie http://www.trasy.ustronie-morskie.pl/niebieski.html. Gmina się chwali, że to najstarszy dąb w Polsce.

W necie znalazłem natomiast info o 900 letnim dębie z Potulic im. Władysława Szafera http://www.potulice.pl/potulice/dab-szypulkowy.html. Który zatem jest starszy?  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz