piątek, 3 lutego 2012

Ptaki a drzewa

Ptaki odgrywają ogromną rolę w rozmnażaniu się drzew. Potrafią przenieść nasionka wiele kilometrów dalej. Co ciekawe wiele nasion przechodząc przez przewód pokarmowy ptaka ma większe szansę na dalszy rozwój niż bez uczestnictwa w tym procesie. Dla przykładu drozdy zjadają w całości wprost na drzewie owoce wiśni, derenia lub śliwy, wydalając z kałem niestrawione nasiona. Sójki urządzają spiżarnie z orzechami laskowymi, żołędziami czy bukwią przeznaczonych do zjedzenia w całości.

Dlatego w te mroźne dni warto pomyśleć o ptakach i je dokarmiać. Wsypmy do ustawionego w bezpiecznym miejscu karmnika nasiona słonecznika, konopi, maku, siemienia lnianego, prosa murzyńskiego, pszenicy, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku. Ptaki lubią też orzechy, jabłkami, rodzynki a nawet owocami z kompotów (ani nie z octem). Najlepiej z nasion zrobić mieszankę tak, aby różne gatunki ptaków mogły coś dla siebie wybrać. Nie należy wystawiać świeżego chleba, co najwyżej czerstwy (ale nie spleśniały) i dobrze rozdrobniony. Sikorki uwielbiają kawałki słoniny. Nie wolno podawać resztek z naszego stołu, które zawierają sól i przyprawy.

Super jak w naszym ogrodzie zostały na drzewach owoce. Ptaki uwielbiają w czasie zimy jarzębiny, rajskie jabłonie, kaliny, rokitnika, orzechy, orzeszniki, derenie i głogi.

Ptaki a drzewa

Ptaki a drzewa

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza