poniedziałek, 30 stycznia 2012

Drzewa i mikoryza

Mikoryza to, jak ogólnie wiadomo, zjawisko współżycia korzeni lub innych organów lub nasion roślin naczyniowych z grzybami. Taka symbioza daje obu gatunkom wzajemne korzyści. Polegają one na obustronnej wymianie substancji odżywczych. Rośliny mają lepszy dostęp do wody i rozpuszczonych w niej soli mineralnych, ale także do substancji regulujących ich wzrost i rozwój, które produkuje grzyb. Grzyb zaś korzysta z produktu fotosyntezy roślin – glukozy.

Wśród drzew leśnych mikoryza jest dość powszechnym zjawiskiem. Niektóre grzyby specjalizują się w wyborze określonego gatunku drzewa. I tak najbardziej popularne mikoryzy to:

 • maślak zwyczajny i sosna pospolita oraz modrzew;
 • koźlarz i brzoza brodawkowata;
 • borowik i sosna pospolita, buk zwyczajny, dąb szypułkowy, oraz grab pospolity;
 • mleczaj rydz i sosna pospolita, kosodrzewina i świerk pospolity;
 • gąska i sosna pospolita;
 • pieprznik jadalny (kurka) i sosna pospolita oraz świerk pospolity oraz dąb szypułkowy, buk zwyczajny grab pospolity.

Będąc wczoraj na spacerze dostrzegłem grzyby na lipie drobnolistnej. Warto jeszcze dodać, że mamy koniec stycznia i mróz poniżej 10 stopni. A grzyby rosły na wysokości 2 metrów. Ciekawostka nieprawdaż?Czy to mikoryza czy pasożytnictwo?

6 komentarzy:

 1. Pasożytnictwo, mylę się?
  Mikoryza występuje w strefie korzeni, a nie na pędzie czy pniu.
  Wątpię też, żeby te grzyby w jakiś sposób pomagały roślinie, nie mogą przecież pobierać soli mineralnych ani wody z powietrza, ale może jakoś inaczej?

  OdpowiedzUsuń
 2. "Mikoryza to, jak ogólnie wiadomo, zjawisko współżycia korzeni lub innych organów lub nasion roślin naczyniowych z grzybami".

  Jakoś nie zauważyłem tego, dlatego napisałem wcześniej: "Mikoryza występuje w strefie korzeni, a nie na pędzie czy pniu". A z tego wynika, że mamy błędne informacje, prawdopodobnie Pan ma bardziej wiarygodne, ponieważ dużej się Pan roślinami zajmuje.
  W szkole uczą (i w podręczniku), że mikoryza to symbioza korzenia z grzybem, dlatego jeżeli Pan może, to proszę o podanie jakiegoś wiarygodnego źródła mówiącego o mikoryzie z Pana punktu widzenia.

  "Zróżnicowanie morfologiczne mikoryz związane jest z właściwościami grzybów symbiotycznych i systemu korzeniowego roślin – najpowszechniejsze to ekto- i endomikoryzy, oraz mikoryzy roślin wrzosowatych" - Dr Andrzej Księżniak (http://www.mykoflor.pl/cms/index.php/pl/mikoryza/funkcje-i-rodzaje)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Z tego co mi wiadomo to jest symbioza korzeni i grzybów
  (mykos-grzyb, rhizos-korzeń)". - Włodzimierz Szałański, www.mykoflor.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Posiłkowałem się wpisem na Wikipedii:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikoryza

  Postaram się w wolnej chwili dotrzeć do innych źródeł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam tutaj: http://www.forum.biolog.pl/mikoryza-problem-vt39941.htm

  Okazuje się, że mikoryza to nie tylko symbioza korzenia i grzyba. Jednak na tym drzewie to na pewno pasożytnictwo.

  OdpowiedzUsuń