czwartek, 27 października 2011

Glediczja trójcierniowa a robinia

To drzewo często jest mylone z naszą robinią, którą notabene mylnie zwie się akacją. Glediczja ma bardzo podobne liście. Ale cechą rozróżniającą są owoce. Te glediczjowe są szersze, dłuższe i bardziej brązowe. A co ciekawe są często bardzo poskręcane. Owoce robinii są po prostu dużo mniejsze. Glediczja ma też większe i grubsze kolce na gałązkach.

Glediczje ostatnio zaczęto wykorzystywać do zasadzeń miejskich. To ładne drzewa i warto się z nimi bliżej zapoznać i umieć je rozpoznać.

Glediczja trójcierniowa

Glediczja trójcierniowa

Glediczja trójcierniowa

Glediczja trójcierniowa

Glediczja trójcierniowa

10 komentarzy:

 1. Ciekawy jestem czy w Polsce jest wiele miejsc występowania starych iglicznii trójcierniowej w grupie powyżej czterech okazów jak to ma miejsce w Otocznej gm. Września

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do miejscowości Szczepanów koło Środy Śląskiej,przy starym poniemieckim majątku. Rośnie tam okolo 40 drzew przy polnej drodze :)

   Usuń
 2. Ja nie spotkałem takiego miejsca jeszcze. W Warszawie widuję stare iglicznie ale jako pojedyncze okazy. Przy kościele w Jaktorowie rośnie kilka glediczji ale nie są to stare okazy.

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas rośnie 5 sztuk, trzy obok siebie, dwie pojedynczo. Te dwie grubaśne, dedukuję, ze stulatki. Jedna już jest na zdjęciu w blogu
  Kietrz i okolice.blox.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciechocinek przed pomnikiem R Traugutta i ulicy jego imienia rośnie bodajże 6-7 szt.

  OdpowiedzUsuń
 5. W Łodzi jest sporo w Parku 3Maja. Szczególnie ładna przy kładce pieszej nad ul Piłsudskiego k. bud. Toya. Przy ul .Pokezierskiej, przy al. Włókniarzy/ ul. Drewnowska.

  OdpowiedzUsuń
 6. Łódź - Jeszcze Widzew koło Mcdonald's , Milionowa- koło urzedu pracy ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękne, duże cztery glediczje rosną naprzeciw moich okien ciesząc wspaniałym widokiem. Jest to w Toruniu, na osiedlu "Na Skarpie". Drzewa mają na pewno 24 lata, nigdzie w innym miejscu w Toruniu nie spotkałam glediczji.

  OdpowiedzUsuń
 8. W Poznaniu obok ogrodu botanicznego rosną.
  Wyhodowałam sobie sadzonki z nasion strąków :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki wszystkim za info o tych lokalizacjach!

  OdpowiedzUsuń