czwartek, 9 czerwca 2011

Jak zmierzyć wysokość drzewa?

W przypadku małych drzewek stajemy na drabince, sięgamy wierzchołka, przykładamy koniec miarki, drugi koniec miarki puszczamy do ziemi. Pomocna osoba sprawdza wynik i już.

A co z dużymi drzewami? Przygotujmy sobie kijek długości trochę ponad 1-go metra. Czekamy na słoneczny dzień. Wbijamy kijek w ziemię w pobliżu drzewa, tak aby miał dokładnie 1 metr długości ponad grunt. Kijek i drzewo muszą rzucać cień. Z prostej matematyki wiemy, że stosunek długości drzewa do długości kijka jest taki sam jak stosunek długości cienia drzewa do długości cienia kijka. Mierzymy zatem długość cienia drzewa (C) i długość cienia kijka (c). Zatem wysokość drzewa to:

Wys. drzewa = C/c

Bierzemy kalkulator i dzielimy C przez c pamiętając aby wpisać liczby w metrach. Uzyskany iloraz to wysokość naszego drzewa w metrach.

2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe jakoś na to nie wpadłem tylko ciekaw jestem jak policzyć wysokość w dni pochmurne albo w lesie kiedy drzew są tam setki i troszkę brak miejsca na ewentualny cień z konkretnego egzemplarza.

  OdpowiedzUsuń
 2. potrzebne są dwie osoby

  jedna kładzie się na ziemi a druga trzyma pionowo przy nogach leżącego kij (długości wysokości leżącego)
  jeżeli leżący widzi czubek drzewa przez czubek kija to wysokość drzewa jest taka sama jak odległość od drzewa do głowy leżącego

  działa
  pozdrawiam

  Maciej

  OdpowiedzUsuń