piątek, 30 grudnia 2022

Wycinanie drzew na posesji – jakie są zasady wycinki drzew? Gdzie zgłosić wycięcie drzewa?

Każdy właściciel posesji lub działki ma prawo do wycięcia drzew bez pozwolenia. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Warto poznać aktualne przepisy, aby nie tylko wiedzieć, kiedy można wycinać drzewa, ale też jakie zasady należy spełnić, aby uniknąć kary za nielegalną wycinkę.

Dobra wiadomość jest taka, że wycinka drzew na działce jest możliwa bez konieczności starania się o pozwolenie. Zła natomiast – że dotyczy wyłącznie drzew, których pień na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiedniej grubości. Pamiętać też należy, że nie można tego robić przez cały rok – w Polsce obowiązuje ustawa, która jasno wskazuje, jakie są terminy wycinki. W przypadku drogi publicznej może być konieczność starania się o pozwolenie. W artykule omówię pokrótce najważniejsze zasady dotyczące legalnego wycinania drzew i krzewów.

Zadbany, zielony ogród z drewnianymi ławkami umieszczonymi wokół ogniska, z kwitnącym na różowo krzewem na pierwszym planie

Pozwolenia na wycinkę drzew

O terminach i zasadach wycinki drzew mówi ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r., poz. 1098, 1718). Zgodnie z nią usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości. Jednak nie dotyczy to każdej sytuacji. Wycinka drzew i krzewów na własnej działce nie wymaga uzyskania zezwolenia lub zgłoszenia pod pewnymi warunkami.

O zezwolenie nie musimy się starać, kiedy chcemy wyciąć:

  • krzew albo krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 mkw.; 
  • krzew, który rośnie na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne (z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni); 
  • drzewo, którego obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza
    • 80 cm w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, 
    • 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, 
    • 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Ustawa precyzuje szerzej, jakich przypadków nie dotyczy konieczność wycinania drzew lub krzewów. Możemy tam przeczytać, że o pozwolenie nie musimy się starać w przypadku, kiedy roślinność rośnie na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ponadto pozwolenie nie dotyczy drzew i krzewów owocowych, prócz tych rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.

Kiedy można wycinać drzewa?

Zakaz wycinki drzew dotyczy okresu lęgowego. W Polsce zaczyna się on 1 marca i kończy 15 października każdego roku. W praktyce więc od 16 października do końca lutego można bezpiecznie wycinać drzewa. Później drzewa i ptaki są pod ochroną.

Jeśli chodzi o pytanie, jakie są terminy dla roku 2023, to tu powyższe zasady wciąż obowiązują. Zatem drzewa powinny być wycięte maksymalnie do końca lutego, przy czym warto zaznaczyć, że dla niektórych gatunków okresy lęgowe są krótsze. Na przykład dla wróbla okres ten trwa od lutego/marca do sierpnia, a dla jerzyka – od maja do sierpnia.

Dlatego też najlepiej wycinkę drzew zaplanować na okres jesienno-zimowy, kiedy mamy pewność, że nie naruszamy okresu lęgowego. Przemawia za tym też inna kwestia – to czas, kiedy rośliny przechodzą w stan spoczynku. Ponadto liście drzew już opadły lub są zaschnięte, przez co albo odpada konieczność ich sprzątania, albo też łatwiej je uprzątnąć. Pamiętajmy też, że przy wycince należy wziąć pod uwagę przepisy zakazujące niszczenia gniazd i siedlisk ptaków chronionych.

Jeśli jednak koniecznie chcemy dokonać wycinki w okresie, kiedy obowiązuje zakaz, możemy postarać się o stosowne zezwolenie na odstępstwo od tego zakazu.

Sprawdź: Drzewka kolumnowe – jak je sadzić i pielęgnować?

Czym grozi wycinka drzew bez zezwolenia?

Należy na początek odróżnić, czym różni się zgłoszenie od zezwolenia na wycinkę. Otóż jeśli jesteśmy właścicielami działki, na której rośnie drzewo o obwodzie przekraczającym wartości podane w ustawie, wówczas należy zgłosić zamiar usunięcia drzewa. Możemy pobrać w urzędzie gminy wzór zgłoszenia lub napisać je samodzielnie. Powinno ono zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapę wskazujące usytuowanie drzewa na nieruchomości.


Drzewa i krzewy wymagają regularnej pielęgnacji i przycinania. Dotyczy to także sprawdzania ich stanu i decyzji, czy nie lepiej ich wyciąć

Zezwoleniem natomiast jest objęta wycinka drzewa w pasie drogowym drogi publicznej oraz usunięcie drzewa lub krzewu na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrodniczego.

Jeśli chodzi o kary za wycięcie drzewa bez wymaganego pozwolenia lub zgody posiadacza nieruchomości, to jest to administracyjna kara pieniężna. Wynosi ona dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa.

Jak ściąć drzewo?

Prace związane z wycinką drzew wymagają odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim potrzebujemy odpowiednich narzędzi – tutaj warto wyposażyć się w wydajne i lekkie piły łańcuchowe, które przydadzą się też do mniej angażujących prac, takich jak przycinanie krzewów. 

Oprócz tego w asortymencie nie może zabraknąć kasku ochronnego, okularów ochronnych, obuwia roboczego, rękawic i odzieży. Wspomagająco może przydać się siekiera. Dobrym pomysłem jest założenie ochronników słuchu, które uchronią nas przed hałasem piły (a spalinowa potrafi być głośna) oraz zabezpieczą otwory uszu przed lecącymi drzazgami.

Zobacz poradnik: Przycinanie drzew krok po kroku

Za każdym razem pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i metod cięcia odpowiednich dla danego drzewa. Technika powinna być dopasowana do jego wysokości i obwodu, a także odległości od innych elementów ogrodu lub działki, takich jak ogrodzenie czy altana. W przypadku dużych drzew o grubych pniach lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy. 

Ważne jest również to, czy drzewo jest proste, czy pochylone. Obowiązuje wówczas inna technika. Kiedy chcemy ściąć pochylone drzewo, zadbajmy o odpowiedni kierunek:

  • Jeżeli drzewo jest pochylone w kierunku obalania, wtedy ścinamy z listwą przytrzymującą. 
  • W przypadku kiedy drzewo jest pochylone prostopadle do kierunku obalania, prace muszą odbyć się z trójkątną zawiasą, która powinna być szersza od strony rozciąganej. 

Mężczyzna za pomocą spalinowej piły łańcuchowej tnie pień drzewa.

Zapowiadają się zmiany w ustawie o wycince drzew

Na koniec warto wspomnieć o tym, że coraz głośniej jest o nowych przepisach dotyczących wycinki drzew. W październiku 2022 wciąż nie doczekaliśmy się konkretnej ustawy, ale już znane są jej nowe przepisy.

Ustawodawcy co roku pochylają się nad terminami wycinki drzew oraz zmianami, które mają ułatwić i przyspieszyć wycinkę drzew na własnej nieruchomości. Dla zobrazowania jeszcze w 2022 roku obwód pnia drzewa, które można wycinać, wynosi 80 cm, gdy według nowych zmian będzie to o 20 cm więcej i wyniesie 100 cm. Podkreślmy, że zwiększenie o 20 cm obwodu pnia dotyczy każdego przypadku opisanego w ustawie. Co więcej, dotychczas sama procedura uzyskania zgody na wycinkę drzew była skomplikowana, czasochłonna i zbyt formalna, co wiązało się ze stratą sporych środków finansowych przez zgłaszającego – to też ma się zmienić.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, nowe przepisy mają skrócić terminy na oględziny zgłoszonych do wycinki drzew z 21 do 14 dni. Urzędnicy będą mieli też mniej czasu na wniesienie sprzeciwu – zmiana z 14 do 7 dni. Ponadto nowelizacja ma również wprowadzić 14-dniowy termin na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu wniesionego przez dany organ.

Na ten moment (październik 2022) projekt ustawy został skierowany do pierwszego czytania (etap legislacyjny). Sama ustawa ma wejść w życie co do zasady 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródła:
https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/ogrod/drzewa-i-krzewy/5456552,Kiedy-mozna-wycinac-drzewa-terminy-2022.html
https://www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/wycinka_drzew_2022_bedzie_latwiej_wyciac_drzewo_na_wlasnej_posesji,31971.html
https://www.infor.pl/prawo/gmina/pozwolenia/5441688,Wycinka-drzew-bez-zezwolenia-2022.html
https://poradnikpracownika.pl/-wycinka-drzew-na-wlasnej-nieruchomosci-jak-zrobic-to-legalnie
https://blog.ongeo.pl/wycinka-drzew-na-wlasnej-dzialce
https://forestbrothers.pl/jak-sciac-pochylone-drzewo/
https://cichadolina.pl/etap1/wycinka-drzewa-zrobic-skutecznie/
https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8294293,wycinka-drzew-w-2022-r-zezwolenie-na-usuniecie-drzewa.html

Materiał Partnera

3 komentarze:

  1. Podczas profesjonalnej wycinki drzew zespół specjalistów stosuje techniki, takie jak wspinaczka na drzewo, użycie lin i żurawia, aby skutecznie usuwać gałęzie i pnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety czasem trzeba pozbyć się jakiegoś drzewa ze swojego terenu i można próbować różnych sposobów. Jeden z nich znajdziecie na pewno na stronie https://hmag.pl/jak-i-czym-podlac-drzewo-zeby-uschlo/ i tam przeczytacie, czym podlewać drzewo, żeby uschło. Czasem jest to jedyne rozwiązanie, jeśli jest czas i nie trzeba na szybko organizować wycinki.

    OdpowiedzUsuń