poniedziałek, 5 grudnia 2022

Czosnek ozdobny na rabacie – uprawa i sadzenie

Czosnek ozdobny jest popularną rośliną cebulową o dużych walorach dekoracyjnych. Przyczynia się do tego zarówno bogactwo jej odmian, jak i niezbyt trudna uprawa. Rośliny te prezentują się bardzo efektownie na rabatach, dodając im charakteru i nieco egzotyczności. Jak wygląda uprawa i sadzenie tych wyjątkowych roślin? Zobaczcie te porady.

Czosnek ozdobny na rabacie – uprawa i sadzenie

Dlaczego warto sadzić czosnek ozdobny na rabatach?

Przy obecnej ilości roślin ozdobnych aranżacja ogrodowych rabat może być nieco trudna. Trzeba bowiem umiejętnie dopasować rośliny zarówno pod względem ich wyglądu, jak i tego, jakie gleby i sąsiedztwo preferują. Czosnek ozdobny jest rośliną, która sporo wybaczy i doskonale czuje się w towarzystwie większości popularnych roślin ozdobnych. Natomiast ich ciekawy wygląd wprowadza do ogrodu nieco oryginalności. Duże odmiany, których wysokość sięga nawet 150 cm, doskonale sprawdzają się jako mini soliter na rabacie. To jednak niejedyne zalety czosnków.

Czosnki ozdobne zalety:

  • są proste w uprawie
  • są mrozoodporne
  • istnieje kilkaset odmian o różnej wielkości, kształcie i kolorze kwiatostanów
  • są to byliny wieloletnie
  • można je uprawiać zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach
  • wyglądają bardzo efektownie

Tym samym, jeśli chcemy wprowadzić do ogrodu ciekawą roślinę, która doskonale odnajduje się w naszym klimacie, będzie rosła przez lata, a jej uprawa nie przyprawi nas o ból głowy, to czosnek ozdobny jest strzałem w dziesiątkę! Kiedy i gdzie go można sadzić?

Kiedy sadzić czosnek ozdobny?

Zanim przejdziemy do sadzenia czosnków, warto wspomnieć o tym, jakie stanowiska preferują. Ogólnie najlepiej czują się w słońcu, jednak poradzą sobie również w niewielkim półcieniu. Gleba musi być jednak przepuszczalna, ponieważ czosnki nie przepadają za nadmierną wilgocią. Podłoże nie musi być jakoś specjalnie nawożone, chociaż zmieszanie z obornikiem nie zaszkodzi.

Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe zimujące w gruncie, dlatego sadzi się je na jesień – od września do połowy października. Roślinę sadzimy na głębokość wynoszącą 3-4 krotną wysokość cebulki. Przy czym sama cebulka musi być zdrowa i jędrna. Czosnki ozdobne niskie sadzimy w przedniej części rabaty lub przed wysokimi roślinami. Wysokie odmiany mogą być sadzone głębiej rabat.

Uprawa czosnków ozdobnych

Jeśli spełnimy warunki odnośnie stanowiska dla czosnków ozdobnych, czyli będzie ono nasłonecznione lub w ewentualnym lekkim cieniu i na przepuszczalnej glebie, to ich dalsza uprawa nie powinna przysporzyć większych problemów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomimo ich niechęci do nadmiaru wilgoci, to w czasie suszy należy czosnki podlewać. 

Inną istotną czynnością, którą także warto praktykować, jest odcinanie przekwitłych kwiatostanów. Taki zabieg wzmacnia cebulkę, dzięki czemu będzie ona kwitła pięknie przez długie lata. Ponadto tak jak i większość wieloletnich roślin cebulowych, raz na kilka lat należy wykopać cebulkę czosnku w celu jej rewitalizacji i zmiany stanowiska. Robi się to po skończonym kwitnieniu rośliny i zakupuje z powrotem do ziemi jesienią.

Publikacja sponsorowana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz