czwartek, 15 maja 2014

Lilak Meyera

Rok temu nabyłem Lilak Meyera i postanowiłem posadzić go w donicy na tarasie. Donicę ociepliłem folią i styropianem od wewnątrz. Lilak ten w miarę ładnie przetrzymał zimę i zakwitł. Ładniutki jest. Taki mini tradycyjny lilak.

Lilak Meyera pochodzi z dalekiej Azji a dokładnie z Chin. Jest mini drzewkiem a najczęściej krzewem. Dorasta góra do 1,5 metra wysokości a jako szczepione drzewko do 2,2 metra. Jego ozdobną cechą są oczywiście kwiaty w kolorze delikatnego fioletu. Są one taką miniaturową wersją naszych krajowych lilaków zwanych potocznie bzami. Każdy pojedynczy kwiat składa się z takiej drobnej, długiej tuby, wąskiej na dole i rozszerzającej się ku górze a zakończonej 4 śmigłami :-). Kwiaty są zebrane w kwiatostany w postaci wiech. Mimo swojego mikro rozmiaru bardzo ładnie pachną.

Właśnie od około tygodnia trwa kwitnienie tych lilaków. Polecam nawet do najmniejszych ogrodów.

Lilak Meyera - kwiaty

Lilak Meyera - kwiaty

Lilak Meyera - kwiaty

Lilak Meyera - kwiaty

2 komentarze:

  1. Świetny krzew! Bardzo polecam ze względu na zwarty pokrój, ładny kolor liści, niewielkie wymagania, i oczywiście kwiaty. Maniakalnie sadzę do wszędzie i wszystkim :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Taki miniaturowy ten lilak nie jest, u mnie w ogrodzie wyrósł w wielką, gęstą kulę o ponad 2 metrowej średnicy, jeśli chcesz go hodować w donicy to musisz zdecydowanie ciąć, polecam go ze względu na zapach i niezawodne kwitnienie, świetny blog :), pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń