czwartek, 17 września 2015

Idesja wieloowocowa - rzadkości dendrologiczne cz.13

Dziś super rzadkość. Do tego stopnia, że na tę chwilę wyszukać można tylko 119 wyników w Google na jej temat. A tak mała liczba wzmianek o czymś musi świadczyć.

Idesja wieloowocowa (Idesia polycarpa) to piękne drzewo ze wschodniej Azji. Rośnie do 6 metrów wysokości. Nie zajmuje zbyt dużo miejsca formułując parasolowatą i luźną koronę. Liście śliczne, dość duże, 12-15 cm długości o sercowatym kształcie. Liście mają ciekawą kolorystykę. Są zielone z białymi nerwami i czerwonawymi ogonkami. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwitnie na żółto a kwiaty zebrane są w wiechy.

Idesja jest nie tylko drzewem ozdobnym ze względu na liście ale również owocowym. Owoce przypominają mini czerwono-brązowe winogrona lub owoce cytryńca chińskiego. Rosną w rzadkich ale długich kiściach! Są jadalne na surowo a dodatkowo można z nich robić przetwory, soki i nalewki. Owoce dość długo pozostają na drzewkach - czasami aż do zimy. Jednak idesja jest rośliną dwupienną. Owocują tylko osobniki żeńskie. Więc warto sadzić dwa różne drzewka obok siebie aby dorobić się owoców. A że nie jest łatwo ją zdobyć i rozpoznać właściwego osobnika - formę żeńską, to dla większej pewności zaleca się sadzenie kilku drzewek w ogrodzie.

Idesja wieloowocowa nie ma dużych wymagań glebowych. Jednak ze względu na ciepłolubność warto ją sadzić na stanowiskach słonecznych i zacisznych. U nas w bardzo mroźne zimy może niestety przemarzać. Polecam spróbować i zdobyć idesję do ogrodu. Szczególnie w cieplejszych rejonach kraju.

Idesja wieloowocowa - liść

Idesja wieloowocowa - liść

Idesja wieloowocowa - liść

Idesja wieloowocowa - liść

Idesja wieloowocowa - liść

Idesja wieloowocowa - liść

Idesja wieloowocowa - liść

6 komentarzy:

 1. Przepiękne drzewo. Świetne! Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładne drzewo, dobrze, że piszesz też o tych mniej popularnych gatunkach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj bardzo ładne drzewo i jak do tej pory widziałem je tylko w Wiedniu. I byłem zadowolony że miałem przyjemność ją oglądać ale wiem też o okazach z Polski których jeszcze osobiście nie oglądałem. Fajne drzewo warte większej uwagi :-) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałem 2 małe drzewa, niestety słabo przetrzymują zimę i słabo rosną, a inne drzewa w tym czasie je zarosną. Nie lubią zmiany warunków z cienia na słońce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdy jest zdrewniała, to wytrzymuje co najmniej -15 st. Oczywiście w maju wymarza, a i nie rośnie szybko, może jak się bardziej zakorzeni to ruszy, o ile naprawdę ostry mróz w zimie jej nie uśmierci.

  OdpowiedzUsuń