Przebywając na wakacjach nad morzem w okolicach Mielna, Sarbinowa, Kołobrzegu czy Koszalina warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy. To jeden z młodszych ogrodów w skali Polski. Byłem tam rok temu w lipcu, a po ogrodzie oprowadzał mnie sam właściciel i jego twórca - Pan Paweł Kaźmierski. Opowiadał pięknie o pozyskiwanych gatunkach i odmianach. To rzadkość w tego typu placówkach.
Ogród Botaniczny w Niegoszczy
Ogród Botaniczny w Niegoszczy
Ogród w Niegoszczy otwarto 16 listopada w 2018 roku, a nasadzenia rozpoczęto w 2016 roku. Botanik powstał na pustym polu rolnym o powierzchni 2,04 ha. W pierwszym roku od pozyskania terenu prowadzone były obserwacje w zakresie warunków tam panujących, aby dobrać rośliny do siedliska, a nie odwrotnie, co jest częstym błędem przy zakładaniu ogrodów. Ogród Botaniczny w Niegoszczy powstał dzięki staraniom mieleńskiej Fundacji Regnum Vegetabile. Na starcie kolekcja roślin liczyła 2500 gatunków i odmian roślin dzikich, uprawnych i użytkowych. Możemy zobaczyć w nim Narodową Kolekcję Rodzaju Zimowit, kolekcję kaktusów i sukulentów, roślin cebulowych i bulwiastych, czarcie miotły i wiele innych krajowych i egzotycznych gatunków. Co do zasady jego celem jest promowanie rodzimych dla Polski gatunków drzew, krzewów, pnący oraz roślin zielnych jako roślin ozdobnych i użytkowych oraz zachowanie gatunków chronionych.
Dla osób, które rzadko bywają w ogrodach, bądź się nimi nie zajmują na codzień, ważna kwestia. Jak powstaje ogród to roślinki tam sadzone są małe i niskie. Jest dużo wolnej przestrzeni. Nie wszystko jest rozkwitnięte czy owocujące. Całość wymaga czasu. I tak jest w tym Ogrodzie. Nie oczekujmy cudów w kilka lat po posadzeniu. Część roślin wypadnie, część się aklimatyzuje, część choruje, część rośnie wolniej. Kompozycje się tworzą.
Jeśli szukacie uporządkowanego tworu niczym Łazienki Królewskie czy Park w Wilanowie, to nie tędy droga. Tu nie wszędzie dojdziemy ścieżką. Warto jednak zarosić buty i dotrzeć do mniej uczęszczanych zakątków, aby przyjrzeć się rzadkim odmianom i szczegółom ich budowy. Dla typowych odkrywców to gratka. Ja polecam.
Tabliczka ogrodu
Tabliczka ogrodu
Widok ogólny na Ogród Botaniczny w Niegoszczy
Widok ogólny na Ogród Botaniczny w Niegoszczy
Widok ogólny na Ogród Botaniczny w Niegoszczy
Widok ogólny na Ogród Botaniczny w Niegoszczy
Kolekcje Ogrodu w Niegoszczy
W kolekcji Ogrodu Botanicznego postawiono na odmiany rodzimych gatunków, aby pokazać, że one niczym nie ustępują tym egzotycznym. Znajduje się tam wspaniała kolekcja taksonów i odmian klonów, kasztanowców, dębów, olch, sosen, głogów, buków i wielu innych popularnych drzew w Polsce. Kolekcja gatunków typowych dla Azji i Ameryki Północnej stanowi uzupełnienie i uatrakcyjnienie ogrodu dla zwiedzających. Spis wszystkich roślin dostępny jest na stronie www Ogrodu.
Dzięki temu, że rośliny są niskie można każdą dokładnie obejrzeć i obfotografować. Tego mi brakuje w dużych, miejskich ogrodach czy starszych arboretach. Co z tego, że mają piękne i bogate kolekcje drzew, jeśli można podziwiać głównie korowiny, gdyż drzewa mają po kilkanaście metrów, a najniższe gałęzie można obserwować głównie przez lornetkę. Oczywiście nie jest to błąd. Drzewa szybko rosną i nikt ich nie będzie wycinał. Tamte ogrody też mają swój urok. Dla mnie jako amatora przyrody i obserwatora drzew to ważna kwestia. Dzięki temu mogę tu na blogu dzielić się obserwacjami i dodawać nowe zdjęcia do Atlasu Drzew.
Zapraszam teraz na fotorelację z mojej wizyty w Niegoszczy. Zamieszczam tylko zdjęcia drzew, mimo, że kolekcje krzewów, pnączy oraz roślin zielnych (bylin, cebulowych, bulwiastych, kłączowych) czy kaktusów też są okazałe. Naprawdę dużo ciekawostek i rzadkich odmian. Warto przeskrolować zdjęcia pamiętając, że to tylko część kolekcji.
Klon polny 'Red Shine'
Klon jawor 'Pruhonice'
Dąb bezszypułkowy 'Włodzimierz Seneta'
Dąb bezszypułkowy 'Eastcolumn'
Klon jawor 'Prince Camille de Rohan'
Sosna pospolita 'Białogon'
Świerk pospolity 'Cranstonii'
Kasztanowiec 'Digitata'
Widok ogólny na ogród
Widok ogólny na ogród
Dąb szypułkowy 'Cristata'
Buk pospolity 'Interrupta'
Buk pospolity 'Anny's Red Pillar'
Dąb szypułkowy 'Fűrst Schwarzenberg'
Dąb szypułkowy 'Argenteomarmorata'
Olsza czarna 'Luszyn'
Dąb szypułkowy 'Facrist'
Klon pospolity 'Frisine'
Klon jawor 'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis'
Klon pospolity 'Crimson King Globe'
Buk pospolity 'Rohanii'
Olcha czarna 'Fastigiata'
Dąb 'Monument'
Kasztanowiec czerwony 'Marginata'
Klon pospolity 'Marylka'
Olsza szara 'Foliis Aureomarginatis'
Olsza szara 'Pendula'
Olsza szara 'Monstrosa'
Olsza czarna 'Laciniata'
Klon pospolity 'Marit'
Sosna czarna 'Scholz'
Głóg jednoszyjkowy 'Variegata'
Sosna pospolita 'Sandringham'
Sosna pospolita 'Watereri'
Sosna pospolita 'Ksawerów'
Sosna pospolita 'Horyzont'
Kasztanowiec pospolity 'Monstrosa'
Klon jawor 'Esk Sunset'
Klon polny 'Carnival'
Klon jawor 'Leat's Cottage'
Kasztanowiec żółty
To rzeczywiście ciekawe odmiany, dość powiedzieć że większość widzę pierwszy raz! Ale śmiesznie wygląda "ogród botaniczny" z takim malutkimi drzewami!
OdpowiedzUsuńTak - bardzo ciekawe - stare i sporo czysto polskich.
Usuń