poniedziałek, 31 grudnia 2012

Najlepszego w 2013 roku!

Czytelnikom bloga życzę wszystkiego najlepszego w Nowym 2013 Roku.

Najlepszego w 2013 roku!

Wschód Księżyca nad wierzbą

Zazwyczaj podziwiamy zachody i wschody Słońca. Szczególnie nad morzem widok takiego Słońca jest imponujący.

Mi udało się zaobserwować wspaniały wschód Księżyca, a że odbyło się to na tle potężnej wierzby to uwieczniłem cały efekt i mogę go tu zaprezentować. Wschodzący księżyc nad horyzontem wydaje się dużo większy niż ten wędrujący wysoko po nieboskłonie. To tylko iluzja. Atmosfera przy horyzoncie jest grubsza niż ta w górze. Czyli obserwujemy Księżyc przez różną grubość warstw i podczas wschodu wydaje się, że jest on ściskany a promienie odbitego światła inaczej się odbijają i stwarzają wrażenie jego potęgi. Widać różnicę nawet na poniższych fotach. Na trzecim zdjęciu Księżyc już wydaje się dużo mniejszy niż na pierwszym.

Wschód Księżyca nad wierzbą

Wschód Księżyca nad wierzbą

Wschód Księżyca nad wierzbą

sobota, 29 grudnia 2012

Jemioła

W okresie świąt Bożego Narodzenia, poza choinkami, gwiazdami betlejemskimi i dekoracyjnymi szyszkami, jemioła (Viscum album) jest najbardziej poszukiwaną rośliną. To kulisty, wiecznie zielony krzew, półpasożyt rosnący na drzewach (nie spotkamy jej w gruncie). Najczęściej na topolach ale także na klonach, wierzbach, grabach, lipach, brzozach, robiniach czy sosnach. Teoretycznie nie szkodzi tym drzewom acz ogranicza dostęp do światła, czerpie od nich wodę za pomocą ssawek, a sama jest zdolna do fotosyntezy. Żyje do 50 lat.

Owocem jemioły są trujące dla ludzi białe nibyjagody, które zawierają nasiona - przysmak jemiołuszek i drozdów. I to właśnie ptaki przyczyniają się do jej rozmnażania.  Roznoszą one nasiona na dziobach, piórach i odchodach stukając lub ocierając się o korę wysoko na drzewie.

Aż dziwne, że ten pasożyt w wierzeniach aż do dziś chroni przed złymi mocami, odpędza złe duchy, ma zapewniać zdrowie i pieniądze, a pocałunek pod jemiołą gwarantuje szczęście małżonkom i przyczynia się do zwiększenia ich płodności. Mit nordycki przekazuje, że bóg słońca Balder został zabity strzałą posmarowaną jemiołą. Rozpacz jego płaczącej matki, jej łzy zamieniły się w białe owoce jemioły, spowodowała, że Balder zmartwychwstał a uradowana matka powiesiła jemiołę i całowała każdego, kto pod nią przechodził.

Była świętą rośliną druidów. Druidzi wykorzystywali ją do wróżenia. Dym unoszący się do góry z rozpalonych gałązek jemioły uważano za dobrą wróżbę. Dym, który rozchodził się na boki nad podłożem był złym znakiem.


Jemioła

Jemioła

Jemioła

Jemioła

Jemioła

Jest też druga strona medalu. W chwilach gniewu nie raz używamy zwrotu "Ty jemiole" :-). Oby jak najrzadziej.

środa, 12 grudnia 2012

Grudniowy głóg jednoszyjkowy

Mróz ładnie zakonserwował czerwone owoce głogu jednoszyjkowego. Śnieg i szron owiły je białą pokrywą i mamy polski biało-czerwony akcent w ogrodzie. To taka narodowa stołówka dla ptaków.

Nieuszkodzone owoce jeszcze można pozbierać i zrobić nalewkę. A tak swoją drogą to wiecie jaki ma kolor taka głogówka? Kto pierwszy zgadnie otrzyma od serwisu drzewapolski.pl jedną darmową fototapetę na kompa z dowolnie wybranym motywem dendrologicznym! Odpowiedzi proszę podawać w komentarzach.

głóg jednoszyjkowy

głóg jednoszyjkowy

głóg jednoszyjkowy

głóg jednoszyjkowy

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Ośnieżona sosna pospolita

Sosna to dla mnie królowa zimy. Nie ma piękniej ośnieżonego i oszronionego drzewa.Widok jest wręcz bajkowy. Co raz mocniej się przekonuję aby zdobyć jakąś miniaturową odmianę do mojego małego ogródka. Może na wiosnę. Na razie podziwiam okoliczne sosny.

sosna pospolita

sosna pospolita

sosna pospolita

sosna pospolita

sosna pospolita

sosna pospolita

sosna pospolita

sosna pospolita

sobota, 8 grudnia 2012

Jodła Arnolda w zimowej szacie

Dziś mieliśmy wszystko co białe: śnieg, szron i mróz. W takiej szacie przepięknie prezentują się iglaki. Dziś zaprezentuję jodłę Arnolda, której igły po jednej stronie oblepione były szronem.

Jodła Arnolda

Jodła Arnolda

Jodła Arnolda

Jodła Arnolda

środa, 5 grudnia 2012

Wiąz szypułkowy - kolory liści

Jesień powolutku dobiega końca, a ja nie zdążyłem pokazać, jak pięknie potrafi przebarwić się wiąz szypułkowy. Zdjęcia pochodzą sprzed miesiąca. Teraz możemy tylko żyć wspomnieniami takich przebarwień.

Gra barw zielono-czerwonych i czerwono-żółtych asymetrycznych liści jest fantastyczna. Ślicznie widać unerwienie liści, które nie jako dzieli cały obszar liścia na wiele składowych.

Wiąz szypułkowy

Wiąz szypułkowy

Wiąz szypułkowy