Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
czwartek, 31 maja 2012
Kwitnie dziki bez
Przycinanie krzewu wzmacnia go i ładnie formułuje koronę zapobiegając jego łamliwości, gdyż dziki bez w czasie silniejszych wiatrów dość łatwo pęka i przewraca się.
Z moich obserwacji wynika też, że dziki bez lubi wilgotniejsze gleby. Ten, który rośnie na podmokłych terenach, czy przy rzekach, ładniej kwitnie i ma grubsze owoce.
środa, 30 maja 2012
Kwitną robinie
http://cukierniczekreacje.blox.pl/2012/05/Sernik-z-kwiatami-robinii.html
http://www.wielkiezarcie.com/recipe52786.html
http://bialczynski.wordpress.com/krolestwo-sis-i-jego-cuda/kuchnia-krolestwa-sis-albo-krolestwo-sis-od-kuchni-i-stolu/jedzmy-kwiaty-gdy-tylko-sie-pojawia-salatki-z-nasturcji-fiolkow-liliowca/kwiat-akacji-zapiekany-w-ciescie/
Smacznego.
wtorek, 29 maja 2012
Surmia budzi się po zimie
Surmia to jedno z nielicznych drzew egzotycznych rosnących u nas i tak dobrze sobie radzące z naszym klimatem. To, że lubi ciepło widać wiosną. Dopiero od kilku dni wypuszcza liście i zawiązuje pąki kwiatowe. Pierwsze liście są ciemne, wręcz purpurowo-czarne. To też rzadkość taka barwa młodych liści. Dopiero z upływem dni liście przechodzą w barwy jasnej zieleni.
poniedziałek, 28 maja 2012
Oliwnik wąskolistny
czwartek, 24 maja 2012
Magnolia zastępuje Ogrody i Kwietnik
Kwietnik poświęcony był roślinom ozdobnym i ukazywał się od 1995 roku. Ogrody zadebiutowały w 1999 roku a ich tematyka dotyczyła zieleni wokół domu oraz zieleni miejskiej. Zamknięcie tytułów związane jest zapewne ze spadkiem sprzedaży pism. W 2011 roku średnia sprzedaż ogółem Kwietnika wyniosła 27 680 egz. (dwa lata wcześniej wynosiła 42 178 egz.), zaś Ogrodów - 18 293 egz. (23 534 egz.).
W Magnolii znajdują się porady dotyczące pielęgnacji zieleni, inspiracje do tworzenia własnych kompozycji roślinnych oraz gotowe projekty aranżacji ogrodów. Prezentowane są najnowsze trendy w ogrodnictwie, ciekawe drzewa, krzewy i inne rośliny, sprzęt i narzędzia ogrodnicze.
Miesięcznik liczy 116 stron, jego nakład wynosi 124 tys. egz. Co najciekawsze Magnolia kosztuje 3,95 zł a więc o połowę mniej niż wcześniej Ogrody.
Nie ukrywam, że od lat czytywałem Ogrody - wraz z Działkowcem najlepsze pisma dla takich pasjonatów drzew. Były dla mnie inspiracją do artykułów na bloga i pomagały w rozpoznawaniu gatunków drzew. Kwietnika raczej nie znałem. Pierwszy numer Magnolii, notabene poświęcony magnoliom :-), był bardzo ciekawy, choć jak dla mnie do pisma przenika za dużo reklam i sponsoringu. Jednak jeśli merytoryka i zdjęcia zostaną na poziomie a tematyka nie ucieknie za bardzo od głównego ogrodowego nurtu to będzie super. Czyta się dość lekko. Pomysłów do naśladowanie wiele. Foty śliczne.
Polecam bezinteresownie - z Agorą nie mam nic wspólnego :-).
Klon Trautvettera
Krzewuszka i paprotki
środa, 23 maja 2012
Kwitną kasztanowce czerwone
Białe kasztanowce już niemal zakończyły okres kwitnienia. Teraz czas na te czerwone. Zauważyłem, że coraz częściej są one sadzone w naszych miastach. Super.
Kasztanowce czerwone są bardziej odporne na szkodnika - szrotówka kasztanowcowiaczka. Nie rosną takie wysokie, a i łupiny z owocami są bez kolców. Dzieciaki się nie pokłują zbierając jesienią kasztany na ludziki.
wtorek, 22 maja 2012
Czeremcha późna, a czeremcha pospolita
Właśnie kwitnie czeremcha późna zwana też amerykańską. Podczas, gdy nasza pospolita czeremcha już dawno zgubiła płatki kwiatowe. Ale to nie jedyna różnica między tymi drzewami.
Czeremcha późna ma luźniej ułożone płatki. Nie stanowią one takiej całości, jak u czeremchy pospolitej. Późna ma dłuższe i wystające pręciki. Dłuższe też są łodyżki kwiatowe. Czeremcha późna ma zwisające kwiatostany, a nasza pospolita raczej sterczące i krótsze. Nasza czeremcha jest taka bardziej bajkowa.
Inne różnice dobrze widać na poniższych zdjęciach.
Czeremcha późna:poniedziałek, 21 maja 2012
Dereń biały Elegantissima
Aktualnie derenie te kwitną. Kwiaty drobne, kremowobiałe zebrane w baldachy. Co ciekawe większość szkółek akcentuje, że są mało dekoracyjne na tle tak pięknej gry barw liści i pędów. Moim zdaniem też mają swój urok.
Dereń ten jest bardzo wytrzymały zarówno na mróz, suszę jak i warunki glebowe. Rośnie do 2,5 metra wysokości i podobnej szerokości. Polecam.
Kwitnie tamaryszek
Wygląda dość specyficznie. Po zimie długo sprawia wrażenie drzewka przemarzniętego. Dopiero w połowie maja pojawiają się pączki kwiatowe a potem malutkie kwiatuszki oblepiają całe drobne gałązki. Kwiaty kremowo-różowe zebrane są w malutkie grona. Tamaryszki uwielbiają słońce. Na takich stanowiskach radzą sobie najlepiej i odwdzięczają się obfitym kwitnieniem. Liście pojawią się w czerwcu w postaci ni to igiełek ni to łusek.
Ponieważ tamaryszki to zarówno drzewka jak i rozłożyste krzewy to można je polecić do każdego rodzaju ogrodów. W dodatku lubią cięcie.
piątek, 18 maja 2012
Tawuła szara
O dekoracyjności tego krzewu świadczą powyginane gałązki oblepione kwiatuszkami. Kwiaty białe, pięciokrotne, drobne, do 1cm średnicy. Kwiaty zebrane są w małe baldachogrona, które wyrastają na całej długości zeszłorocznych pędów. Tawuła ta kwitnie na początku maja. Ten rok przesunął nieco do przodu ten okres.
czwartek, 17 maja 2012
Wiśnia różowa
Fantastycznie wyglądają przeróżne dekoracyjne odmiany wiśni. Dziś przedstawię pochodzącą z Japonii wiśnię różową. To drzewko do 6 metrów wysokości. Kwitnie obficie przed rozwojem liści. Kwiaty bladoróżowe o powcinanych płatkach i purpurowoczerwonym kielichu. Liście jesienią przebarwiają się na szkarłatny odcień czerwieni. To jedno z najpiękniejszych drzew ozdobnych. W Polsce jeszcze mało znane.