Kontynuując serię Klony jesieni przedstawiam dziś kolejny rarytas - pięknie przebarwiający się na żółte, kanarkowe barwy - klon okazały (Acer x conspicuum). Nazwa łacińska sugeruje, że jest mieszańcem. I to prawda. Jest wynikiem skrzyżowania klonu Davida (Acer davidii) z klonem pensylwańskim (Acer pensylvanicum). Ci którzy wiedzą, jak wyglądają oba te klony, będą oczekiwać pięknych przebarwień i urokliwej, wężowatej korowiny. Nazwa polska dobrze obrazuje jego urodę.
Klon okazały
Klon okazały to średniej wielkości drzewo. Potrafi osiągnąć do 10 metrów wysokości. Kora śliczna, zielonkawa z wyraźnymi jasnymi paskami i pomarańczowym nakrapianiem. Liście duże, wielkości nawet 5–20 cm. Kształt dłoniasty, 3- lub dużo rzadziej 5-płatowe, płaty długo zaostrzone, z charakterystycznym trójkątnym wierzchołkiem. Niektóre liście delikatnie owłosione od spodniej strony. Brzeg liścia piłkowany. Ogonek liściowy nawet do 10 cm długości, pomarańczowoczerwonawy. Pąki zielone.
Liście w sezonie zielone. Jesienią od połowy października żółkną. Aż pod koniec miesiąca całe drzewo przywdziewa kanarkowe szaty
Niestety ten piękny klon spotykany jest tylko w kolekcjach dendrologicznych i hobbystycznych. Nie pojawia się w naszych parkach. Pisałem już o nim prawie 10 lat temu. Jest tak piękny, że warto wspomnieć jeszcze raz.