Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
poniedziałek, 30 kwietnia 2012
Kwitnie świdośliwa
A tak na serio to po raz pierwszy na żywo widziałem, jak kwitną świdośliwy. Dla badacza i obserwatora przyrody to na prawdę ekscytujące wydarzenie. Każdy ma jakieś gatunki, których w pewnej fazie rozwoju jeszcze nie widział.
piątek, 27 kwietnia 2012
Kwitnie magnolia pośrednia Lennei
Bardzo popularna u nas odmiana pewnie ze względu na jej dekoracyjność jak i mrozoodporność. Kwitnienie zaczyna w pierwszych latach po posadzeniu. Polecam do małych ogródków - głównie jako soliter.
czwartek, 26 kwietnia 2012
Miłorząb dwuklapowy budzi się z zimowego snu
środa, 25 kwietnia 2012
Modrzew i pęczki z igłami
wtorek, 24 kwietnia 2012
Forsycja pośrednia kończy kwitnąć
Bardzo rzadko udaje mi się spotkać forsycje w formie drzewka. Wspaniale wyglądają gałązki pokryte żółtymi kwiatami a nie posiadające jeszcze liści. Liście pojawiają się dopiero pod koniec okresu kwitnienia.
poniedziałek, 23 kwietnia 2012
Książka "Bonsai - Sposób na piękne bonsai" - Colina Lewisa
Ostatnio wpadła mi w ręce książka Colina Lewisa "Bonsai - Sposób na piękne bonsai". Można w niej znaleźć wiele porad dla początkujących miłośników takich drzewek. Bardzo dobrze autor podszedł do tematu od strony wyboru gatunku czy odmiany drzewa. Podał też stopień trudności, według swojej skali, powodzenia uprawy konkretnego rodzaju. Wiele tych informacji można wykorzystać przy sadzeniu i pielęgnacji klasycznych drzew.
Widząc i doświadczając, jak czasami trzeba walczyć z rarytasami dendrologicznymi w przydomowym ogródku - drzewko w doniczce to kolejny odległy etap. Po lekturze tej książki już wiem że rozpocznę z jałowcami. Drzewa liściaste to inna bajka. Najważniejsze by rozpocząć samemu od zwykłego drzewa czy krzewu. Zakup bonsai w sklepie to nie to samo.
Myślę, że to obowiązkowa lektura dla miłośników nie tylko bonsai.
Sumak octowiec poczuł wiosnę
niedziela, 22 kwietnia 2012
Bzy gotowe do kwitnienia
Trzeba szykować wazony :-).
Kwitnie klon pospolity
Jak widać kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści.
sobota, 21 kwietnia 2012
Porzeczka, agrest i porzeczkoagrest
Udało mi się dziś zaobserwować różnice pomiędzy tymi roślinami w fazie kwitnienia. Poniżej fotorelacja:
Porzeczka czarna
Porzeczka czerwona
Agrest
Porzeczkoagrest
piątek, 20 kwietnia 2012
Ostrokrzew wiosną
Mam to szczęście, że na terenie siedziby mojej firmy mamy dwa ok. 6 metrowe ostrokrzewy. Rosną osłonięte między blokami więc zimę przechodzą bez uszczerbku. Tak duże drzewa w Polsce to rzadkość. Zazwyczaj używa się ich jako krzewy albo małe drzewa. Warto wykorzystać je jako żywopłot - zapora nie do przejścia :-).
wtorek, 17 kwietnia 2012
Czereśnia ptasia
Ja nie mogę się doczekać, aż czereśnie zakwitną - zaiste bajkowy to widok. A potem trzymamy kciuki aby majowe przymrozki nie pomroziły tych kwiatów. Owoce czereśni są rewelacyjne.
niedziela, 15 kwietnia 2012
Kwitnie wiąz szypułkowy
Ślicznie kwitnie wiąz szypułkowy. W sumie to podobnie do klonu jesionolistnego tylko w innych barwach. Charakterystyczne są długie, zwisające szypułki. Na nich zawieszone są kwiaty z białymi znamionami oraz pręciki z fioletowymi pylnikami.
Całość wygląda dość cudnie ale rzadko dostępna jest dla naszego wzroku. Wiązy te są dość wysokie i prowadzone są bez dolnych, bocznych gałęzi.
piątek, 13 kwietnia 2012
Klon jesionolistny wiosną
Klon ten jest dwupienny. Jedna drzewa mają męskie kwiaty a inne żeńskie. Te męskie są w postaci wiszących pęczków a żeńskie zebrane w grona.
czwartek, 12 kwietnia 2012
Platan klonolistny otwiera pączki
Platany nie przepadają za zimnem. Czekają do pełnej wiosny z rozwojem liści. Właśnie teraz po przeczekaniu ochłodzenia, gdy nastały cieplejsze dni i noce bez mrozu, pączki platana zaczynają się otwierać.
środa, 11 kwietnia 2012
Drzewa związane z Wielkanocą
Czy jeszcze jakieś drzewo? A no po dłuższym namyśle miałem kolejne - judaszowiec. Śliczny rarytas w niektórych ogrodach. Czemu on? Podobno Judasz, który wydał Jezusa Chrystusa za 30 srebrników powiesił się właśnie na judaszowcu: "Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi oddalił się, potem poszedł i powiesił się". Stąd nazwa tego drzewa.
A może jeszcze są jakieś charakterystyczne drzewa?
czwartek, 5 kwietnia 2012
Sosna Schwerina
Sosna Schwerina jest mieszańcem sosny wejmutki i sosny himalajskiej. Została odkryta pod Berlinem w ogrodzie doktora von Schwerina w roku 1905 i nazwana na jego cześć w roku 1931. Zatem jest to dość nowe drzewo w naszym ekosystemie. Różnice w porównaniu do jej rodziców są niewielkie. Posiada gęstsze pędy i nieco krótsze igły. Świetnie nadaje się do ogrodów jako soliter.
wtorek, 3 kwietnia 2012
Bez koralowy 'Plumosa Aurea'
W tym czasie wypuszcza już pierwsze listki koloru zielonoczerwonego. Oby przetrwał poranne przymrozki.