Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
poniedziałek, 31 marca 2014
Magnolia gwiaździsta kwitnie jako pierwsza
Za tydzień, dwa zaczną kwitnąć kolejne magnolie w tym chyba najbardziej popularna u nas magnolia pośrednia. Wiosno trwaj :-).
wtorek, 25 marca 2014
Pąki kwiatowe migdałowca
Migdałowiec troszkę przypomina teraz, rozpoczynające kwitnienie głogi pośrednie odmiany Paul's Scarlet.
poniedziałek, 24 marca 2014
Wiosenna daglezja
Daglezja zielona z szyszkami to chyba najłatwiejsze z drzew iglastych do rozpoznania. To istotne, gdyż daglezje zaczynają być coraz częstszymi gośćmi w naszych parkach.
piątek, 21 marca 2014
Forsycja rozkwitnie w weekend
Wiąz szypułkowy otworzył pączki
Kilka dni potrzebował wiąz szypułkowy aby nabrzmiałe pąki otworzyły się i wypuściły kwiaty. Ładnie widać pręciki z fioletowymi pylnikami. Kwiaty zwisają na kilkucentymetrowych szypułkach. Z moich obserwacji wynika, że kwitnienie nastąpiło 2 tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Wiosna w pełni.
Kwiaty dla amatora mogą przypominać kwiaty klona jesionolistnego. Rozróżnieniem będzie inna korowina i pączki tych drzew.
wtorek, 18 marca 2014
Wczesna wiosna
Tak się zastanawiam, czy w ślad za florą ruszą w bój owady. Lada moment wczesne odmiany drzew zaczną kwitnąć. Zresztą wawrzynek i derenie już kwitną. Czy pszczoły i pozostałe zapylające będą gotowe na czas? Ciekawe czy ta bardzo wczesna nie jet za wczesna? A co jak w kwietniu przyjdą duże przymrozki? Przecież nieraz w maju Ogrodnicy robili duże szkody w ogrodach. Oby tak nie było.
A to zdjęcia wiosny z weekendu:
środa, 12 marca 2014
Żywotnik Szmaragd po zimie
W tym marcu wyjątkowo żywo wyglądają żywotniki odmiany Smaragd. Zieleń jest soczysta i błyszcząca. Wydaję mi się, że to efekt orkanu Ksawery, który idealnie uprzątnął z drzewek wszystkie brązowiejące łuski pod koniec 2013 roku. Druga sprawa to mało zimowych dni z dużym mrozem i dużo dni z pełnym nasłonecznieniem. Dawka jesiennego nawozu też zapewne swoje zrobiła.
Jak dłużej się taka słoneczna aura utrzyma trzeba będzie je podlać. Deszcz nie padał już chyba z miesiąc a i śniegu wiele nie było.
wtorek, 11 marca 2014
Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'
Coraz częściej w naszych parkach wśród nowych nasadzeń spotykam brzozę pożyteczną. Tym razem jest to brzoza pożyteczna 'Doorenbos' pochodząca z Himalajów (dlatego czasami nazywana jest u nas brzozą himalajską). Nie jest tak wysoka jak nasze brzozy - rośnie do góra 10 metrów wysokości. Nie ma żadnych wymagań glebowych, dobrze znosi suszę i nasze mrozy. Nie nadaje się jednak do obsadzania pobocza dróg, gdyż nie znosi zasolenia. Ale do parków i do większych ogrodów przydomowych pasuje jak ulał.
Cechą za którą polubimy brzozę pożyteczną jest jej korowina. Biała, wręcz idealnie biała, bez czarnawych brodawek, jak u naszej brzozy brodawkowatej (na wilgotnych podłożach widoczne zielonkawe naloty). Ale za to lepiej widoczna z daleka, szczególnie teraz na przedwiośniu. Polecam do nasadzeń jako soliter albo na tle iglaków, żywotników, czy krzewów z czerwoną (derenie białe) bądź rudą korowiną (klon cynamonowy, stewarcje).
Jak widać różnica o tej porze roku jest nie tylko w korowinie ale i w grubszych i dłuższych kotkach skupiających małe orzeszki.
poniedziałek, 10 marca 2014
Młody świerk serbski
Wspaniale wyglądają teraz młode drzewka świerku serbskiego. Wiele z nich już po kilku latach obsypana jest małymi, brązowymi szyszeczkami. Szyszki długo utrzymują się na gałązkach. Nie radzę ich zrywać - są oblepione żywicą.
Udało mi się natknąć na świerk serbski podczas zachodu słońca. Rewelacyjny to widok w ogrodzie czy parku.
wtorek, 4 marca 2014
Kwitnie leszczyna
Jak kwitnie leszczyna to nie jest to dobra wiadomość dla alergików. Leszczyny u nas pylą jako pierwsze (od końca stycznia do końca marca w zależności od ciepłego roku i regionu). Długie do 5 cm kwiaty męskie zebrane po dwa, trzy a nawet cztery w pęczki pylą bardzo obficie na żółto. Pylenie na obszarach wiejskich jest dużo bardziej uciążliwe niż na obszarach miejskich.
Do tej pory w czasie kwitnienia leszczyny raczej nie wychodziliśmy z domów z racji panującego jeszcze na zewnątrz zimna. Niestety ten rok jest inny i pylenie będzie bardziej odczuwalne - ciepłe słoneczne dni, częste spacery, otwarte okna, wietrzenie i wiosenne porządki zrobią swoje. Trzymajcie się. Wcześniej się zaczęło - wcześniej się skończy.