wtorek, 30 czerwca 2020

Pąki kwiatowe bożodrzewu

O bożodrzewach mało się pisze pozytywnie w naszym kraju. Ja mam jakiś sentyment do tych bardzo oryginalnych i urokliwych drzew. A niestety w Polsce nie mają dobrego PR, a wręcz bożodrzew uznawany jest za zagrożenie dla naszych gatunków drzew. W przypadku uwolnienia  do środowiska przyrodniczego może zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. Należy do listy drzew inwazyjnych - takich, które kiedyś sprowadzono do naszego kraju z innych stref klimatycznych, a teraz jest im tak dobrze, że zagrażają pozostałym roślinom. Wypierają je. Nie wolno bożodrzewu sadzić bez pozwolenia, ani wprowadzać samemu do naturalnego środowiska. A jeszcze 30 czy 20 lat temu nasz czołowy dendrolog - Pan Władysław Bugała - sugerował, że bożodrzew zasługuje na jak najszersze rozpowszechnienie w cieplejszych rejonach naszego kraju. Jak to się wszystko zmienia.

Bożodrzew gruczołowaty (Ailanthus altissima) jest gatunkiem pochodzącym z Chin i Wietnamu. Jego negatywną cechą są odrośla korzeniowe, z których tworzą się nowe drzewa. Rośnie bardzo szybko - do 2 metrów u młodych drzew. Bardzo dobrze sobie radzi z suszą i zanieczyszczeniami powietrza. Polecany był do nasadzeń na nieużytkach. 

Więcej szczegółów o wpływie tego drzewa na nasze środowisko można poczytać na http://projekty.gdos.gov.pl/files/artykuly/127037/Ailanthus-altissima_bozodrzew-gruczolowaty_PL_icon.pdf

Bożodrzew za chwilę zacznie kwitnąć. Mi udało się uchwycić jego pąki kwiatowe.

Czy w Waszych rejonach spotykacie bożodrzew na masową skalę?

P.S. O drzewach inwazyjnych zrobię wkrótce osobny wpis. Warto je poznać.

P.S.2 Na początku 2023 roku napisałem o drzewach inwazyjnych.

Bożodrzew gruczołkowaty

Bożodrzew gruczołkowaty

Bożodrzew gruczołkowaty

Bożodrzew gruczołkowaty

Bożodrzew gruczołkowaty

piątek, 26 czerwca 2020

Karagana syberyjska 'Walker'

Dziś ciekawostka dla dendrologów i miłośników ogrodów. Drzewko do każdego przydomowego ogródka. Karagana syberyjska 'Walker' (Caragana arborescens 'Walker') to małe drzewo o parasolowatej koronie i zwisających pędach. Co ważne kwitnie i owocuje bardzo podobnie, jak zwykła karagana. Ale to, co cechuje to drzewko to liście. Tak dziwnych i drobnych liści często się nie widuje. Blaszki liściowe są bardzo zredukowane. Liście są pierzastozłożone i składają się niemal z samych nerwów. Kolor liści jasnozielony, a pędy oliwkowate. Całość wygląda bardzo oryginalnie i zapewne stanowi trudną zagadkę dla odwiedzających ogród, co to może być za gatunek.


Karagana syberyjska 'Walker'

Karagana syberyjska 'Walker'

Karagana syberyjska 'Walker'

Karagana syberyjska 'Walker'

Karagana syberyjska 'Walker'

Karagana syberyjska 'Walker'

Karagana syberyjska 'Walker'

Karagana syberyjska 'Walker'

Karagana syberyjska 'Walker'

Karagana syberyjska 'Walker'

Karagana syberyjska 'Walker'

Karagana syberyjska 'Walker'

czwartek, 25 czerwca 2020

Kiedy zaowocuje magnolia?

Tak się zastanawiam od czego zależy, czy zaowocuje magnolia? Czasami w parkach widuję starsze magnolie z dużą ilością owoców. Sam mam kilka magnolii ale ewidentnie za młodych drzewek i żadne z nich przez te lata jeszcze nie zaowocowało. W tym roku jest szansa, bo od momentu zakończenia kwitnienia magnolia Yellow Lantern ma jeden owocostan i on się z tygodnia na tydzień powiększa. Nie strąciły go ulewy i silne wiatry. Oczywiście jeszcze daleko do finału i do wykształcenia owoców ale ponad miesiąc to już jakiś mały sukces.

Czy macie doświadczenia w owocującymi magnoliami? Czemu tak rzadko dochodzi do zapylenia i wykształcenia owoców? Co jeszcze oprócz odpowiedniego wieku drzewa jest istotne? Stanowisko, pogoda, gleba, wilgotność, sąsiedztwo innych magnolii...?

Powstaje owoc magnolii

Powstaje owoc magnolii

Powstaje owoc magnolii

Powstaje owoc magnolii

Powstaje owoc magnolii

Powstaje owoc magnolii

wtorek, 23 czerwca 2020

Owocuje wiązowiec zachodni

Wiązowiec zachodni to średniej wielkości drzewo. Czasami widywane w starych parkach. W nowych nasadzeniach go nie spotykam. A szkoda, bo to piękne drzewo, odporne na suszę i zanieczyszczenia. Raczej dobrze sobie radzi z naszymi zimami. Rośnie dość wolno.

Wiązowiec zachodni osiąga u nas zazwyczaj 8-10 metrów wysokości. Kora szara i dość charakterystyczna z licznymi bruzdami, chropowatościami i guzowatymi naroślami. Liście są osadzone skrętolegle na gałęziach. Są bardzo niesymetryczne i podłużniejajowate, z długim i zaostrzonym wierzchołkiem. Dość duże do 12 cm długości. Trójnerwowa nasada liści. Brzeg liścia ostro piłkowany. Ogonek liściowy krótki do 1,5 cm. Blaszka liściowa szorstka, ciemnozielona z wierzchu a na spodzie miękko owłosiona (głównie przy nerwach) i jaśniejsza. Jesienią liście przebarwiają się na żółte i złote barwy.

Wiązowiec zachodni

poniedziałek, 22 czerwca 2020

Jak kwitnie paulownia?

Paulownia w czasie kwitnienia uznawana jest za jedno z najpiękniejszych drzew w Polsce. Dla mnie na równi z dawidią, ośnieżą, stewarcją, tulipanowcem, niektórymi surmiami, dereniami i magnoliami. W sumie to jeszcze kilka gatunków można tu podać ale nie u tym ma być ten wpis.

Nie jest łatwo dochować się kwitnącej paulowni. Często cierpi od majowych przymrozków albo zimą przemarzają pąki kwiatowe. Należy ją sadzić na stanowiskach osłoniętych i ciepłych. Mi w tym roku udało się takie kwitnące drzewo spotkać w Powsinie. I z racji coraz łagodniejszego klimatu pewnie będzie takich kwitnących paulowni coraz więcej w większych ogrodach. Będąc rok temu w południowych Czechach widziałem naprawdę duże 8-10 metrowe drzewa. I to już owocujące a był to koniec czerwca. Musiały przepięknie wyglądać kwitnące. Ale to jednak łagodniejsza strefa klimatyczna dla uprawy roślin niż Polska.

Paulownia puszysta

piątek, 19 czerwca 2020

Kwitnie lipa szerokolistna

Druga połowa czerwca to dobry czas, aby rozróżnić lipę szerokolistną od lipy drobnolistnej. Właśnie teraz zaczyna kwitnąć lipa szerokolistna. Dużo wcześniej - nawet do 2 tygodni od lipy drobnolistnej. Ba, uważa się, że to w ogóle najwcześniej kwitnąca lipa.

Kwiaty ma większe - 3 do 6 sztuk w kwiatostanach, koloru jasnożółtego. Ta lipa ma najmniejszą liczbę kwiatów w kwiatostanie. Ma też pręciki dłuższe od płatków. Dość charakterystyczne są też duże języczkowate podsadki. Tak więc, jak spotkacie teraz kwitnącą lipę to najprawdopodobniej jest to lipa szerokolistna. Na zdjęciach przedstawiłem jeszcze jej liście w tym okresie - zarówno wierzch, jak i charakterystyczną, spodnią stronę z białymi włoskami w kątach nerwów.

Lipa szerokolistna

poniedziałek, 15 czerwca 2020

Magnolia Siebolda

Magnolie kojarzą nam się z wiosną i kwitnieniem na przełomie kwietnia i maja. A są magnolie, które kwitną dużo później. Aż do lipca. Większość z nich jest dużymi drzewami. Ja dziś przedstawię taki pośredni gatunek, który rośnie zazwyczaj do 5-6 metrów wysokości i kwitnie od początku czerwca. Oto magnolia Siebolda.

Kwiaty bardzo ładne, wręcz bajkowe. Nietypowe u magnolii. Mają kształt odwróconej, białej miseczki o średnicy 5-10 cm. Im starsze drzewo tym większe. Kwiaty składają się z 9 (czasami 12) płatków i mają purpurowoczerwone pylniki. Podobno potrafi powtórzyć kwitnienie w sierpniu. Preferuje stanowiska zaciszne, osłonięte i wilgotne. Nie znosi suszy.

Magnolię Siebolda posadziłem kilka lat temu. Dwa lata temu ucierpiała od przymrozków, rok temu ucierpiała od suszy. Miała 2 czy 3 kwiaty. W tym roku już wszystko poszło bez problemów i właśnie kwitnie. Co ciekawe, kwitnie o 10 dni później niż rok temu. Kwiatów jest kilkanaście, niektóre jeszcze w pączkach. Niestety ich urodą można się cieszyć tylko kilka dni. Kwiaty bardzo szybko opadają. Są wrażliwe na mocne deszcze.

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

czwartek, 11 czerwca 2020

Krople wody na liściach

Łatwo zauważyć, że po deszczu na liściach niektórych gatunków drzew utrzymują się krople wody. Te liście nie chłoną wody. Ona się po nich toczy, prześlizguje ale liść zostaje suchy. Wiele innych gatunków pozostawia całe liście przemoczone.

Te wybrane liście cechują się taką strukturą, którą można wykorzystywać w produkcji materiałów wodoodpornych. I pewnie tak się dzieje. Materiał nie moknie, woda nie przyczepia się do niego, tylko toczy się i spada kropelkami w dół. Takie przykłady w świecie drzew zauważyłem u perukowca, judaszowca i niektórych magnolii. Oto zdjęcia dowodowe:

Krople wody na liściach

Krople wody na liściach

Krople wody na liściach

Krople wody na liściach

wtorek, 9 czerwca 2020

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny to bardzo oryginalny krzew dla prawdziwych koneserów ogrodów. Pochodzi z USA ale znosi dobrze nasze warunki. Najlepszy do uprawy w Polsce z pośród wszystkich kielichowców. Rośnie bardzo wolno. Maksymalnie osiąga 1,5 metra wysokości i 2 metry szerokości. Przepięknie kwitnie - kwiaty bardzo oryginalne buraczkowej barwy pięknie komponują się na tle intensywnie zielonych liści. Kwiaty osiągają wielkość do 5 cm szerokości i przypominają powycinane naczynia - kielichy albo dziwne duże pająki, jak z horroru. Te frędzelki kielichów z upływem dni opuszczają się coraz niżej aż w końcu opadają maksymalnie na dół. Wtedy przypominają wielkie wielonożne pająki.

Kielichowiec wonny zakwita na początku czerwca. Literatura mówi, że pachnie truskawkami i dlatego zwany jest krzewem truskawkowym. U mnie chyba jest jeszcze za mały, za młody i ma za mało kwiatów, gdyż zapachu truskawek jeszcze nie wyczuwam. Żadnego zapachu nie wyczuwam. Co ciekawe - jesienią liście kielichowca przebarwiają się na żółto. Polecam do każdego ogrodu.

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny

niedziela, 7 czerwca 2020

Kwitnie oliwnik wąskolistny

Jeśli jesteś w pobliżu kwitnącego oliwnika wąskolistnego to trudno go przeoczyć. Można go nie zobaczyć ale na bank jego zapach wzbudzi nasze zainteresowanie. Jest zniewalający. Czasami się dziwię, że nie spotykam kosmetyków o zapachu oliwnika. Ciekawe czemu? Na takie hasło nie ma adekwatnych wyników w wyszukiwarce Google. Może ktoś wie, czemu nie ma takich perfum?

Kwitnie oliwnik wąskolistny

piątek, 5 czerwca 2020

Kwitnie trzmielina Hamiltona

Trzy tygodnie po tym, jak zakwitła trzmielina pospolita, rozpoczęła kwitnienie kolejna z moich trzmielin - trzmielina Hamiltona. Rok temu walczyła mocno z mszycą i słabo kwitła, straciła dużo liści ale wygrała. Tym razem mszyca z powodu kwietniowej suszy pojawiła się dużo później - zwalczyłem ją silnym strumieniem wody. Może nie do końca, ale na tyle by bardzo obficie zakwitła. Jeszcze będę z nią walczył.

Kwitnie trzmielina Hamiltona

środa, 3 czerwca 2020

Ostrokrzew kolczasty gubi liście

Przywykliśmy do tego, że drzewa gubią liście jesienią, przed zimowym okresem spoczynku. Tego, jak gubią igły drzewa iglaste raczej w ogóle nie zauważamy. Na przykład sosny gubią igły, co 2-5 lat zrzucają część kilkuletnich igieł; cis co 6-8 lat, świerk co 5-7 lat, a jodła co 8-11 lat. Oczywiście z grubsza. Natomiast są jeszcze drzewa liściaste zimozielone. U tych gubienia liści nie da się nie zauważyć. I właśnie koniec maja i początek czerwca jest takim etapem u ostrokrzewu kolczastego (a to drzewo zimozielone). Przynajmniej u mnie tak obserwuję od lat. Jakieś 5% liści żółknie i zaczyna opadać. Te żółte najczęściej są wewnątrz na niższych partiach gałęzi. To wygląda na normalny proces gubienia liści u tego drzewa. One też nie są wieczne.

Oczywiście jeśli tych żółtych liści pojawia się za dużo i cała roślina zaczyna wyglądać na chorą i osłabioną to może być objawem suszy czy braku substancji pokarmowych w glebie. Wtedy trzeba reagować.

Ostrokrzew kolczasty gubi liście

Ostrokrzew kolczasty gubi liście

Ostrokrzew kolczasty gubi liście

Ostrokrzew kolczasty gubi liście

poniedziałek, 1 czerwca 2020

Sosna żółta i jej purpurowe kwiatostany

Kończy się kwitnienie sosen. Ja pokażę dziś jedne z piękniejszych kwiatostanów sosnowych. Obok takich nie można przejść obojętnie. Od razu widać, że drzewo kwitnie. Należą do sosny żółtej. Sosna żółta to bardzo zmienna sosna. W zależności od podgatunku kwiatostany męskie ma żółte lub purpurowe. Ja spotkałem te czerwonawe i uważam, że są dużo bardziej urodziwe. Ślicznie się prezentują na tle igieł tej sosny, które są zebrane po 3 w pęczkach i miewają do 30 cm długości. Są bardzo długie.

Sosna żółta to rzadkość w naszych parkach ale gdzieniegdzie rośnie i można ją spotkać. Jeśli znacie lokalizacje tej sosny w Waszych okolicach to dajcie znać.

Sosna żółta

Sosna żółta

Sosna żółta

Sosna żółta

Sosna żółta

Sosna żółta

Sosna żółta

Sosna żółta