Dipelta junnańska (Dipelta yunnanensis) zwana jest potocznie u nas dwutarczką. To duży krzew pochodzący z Chin. Nazwa dipelty pochodzi od charakterystycznych i wyjątkowych, dwóch tarczowatych przysadek o kształcie nerek, które znajdują się u nasady kwiatów (z greckiego pelte oznacz mała, okrągła tarcza). W Polsce kupić można dwa gatunki dipelty – D. floribunda i D. yunnanensis. Obie są mało odporne na nasze mrozy, ale coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że można spróbować ich uprawy w ogródkach. Obie są bardzo podobne, różniąc się tylko nieco kształtem kwiatu.
Dipelta junnańska - cechy
Warto mieć dipeltę w ogrodzie, gdyż każda część tej rośliny przykuwa uwagę. Korowina jest jasna i łuszcząca się podłużnymi płatami, co dobrze widać w okresie bezlistnym i dodaje uroku dipelcie. Kwiaty dzwoneczkowate, różowawe na zewnątrz i biało-pomarańczowe w środku. Mega urokliwe - przypominają nieco kwiaty kolkwicji ale są większe, nie są owłosione, a dipelta nie kwitnie aż tak obficie. Co ważne, kolkwicja kwitnie później. Kwiaty dipelty są pojedyncze lub zebrane po kilka w kątach liści w górnych częściach pędów. Są one wsparte okazałymi, sercowatymi, często intensywnie zabarwionymi na czerwono przysadkami. U nasady każdego kwiatu znajdują się dwie tarczowate przysadki, okrywające zalążnię. Owoce (z 2 nasionami) dipelty to niełupki przerastające przez tarczowate przysadki, które pełnią funkcję aparatu lotnego. Przypominają nieco duże owoce wiązów.
Połowa maja to u nas czas kwitnienia dipelty. Kwitnienie trwa dość długo, na gałązkach spotkamy zarówno kwiaty, jak i wiele pąków kwiatowych w kolorze i kształcie dojrzałych mini bakłażanów.
Pierwszy raz widzę tą roślinę, nie ukrywam że jest bardzo atrakcyjna!
OdpowiedzUsuńDzięki za artykuł!
Na żywo dipelta robi jeszcze większe wrażenie.
Usuń