Bardzo często widuję na grupach dyskusyjnych, czy na profilach w social media u wielu osób, pomyłki w rozpoznaniu dwóch, zupełnie różnych drzew. Chodzi o migdałka trójklapowego (Prunus triloba) zwanego migdałowcem i różowo kwitnące odmiany wiśni piłkowanej (Prunus serrulata).
Migdałek czy wiśnia piłkowana?
Migdałek trójklapowy
Migdałek kwitnie przed rozwojem liści. Jego liście będą mniejsze i nie są tak bardzo piłkowane. Są typowo zielone bez domieszek żadnych innych barw. Małe pierwsze liście pojawiają się w połowie kwitnienia. Kwiaty są średniej wielkości (3-4 cm) różowymi różyczkami, przyczepionymi do gałązek. Ogonki kwiatowe są króciutkie i niewidoczne. Pręciki i pylniki bardzo widoczne.
Migdałek jest niskim drzewkiem do 3 metrów wysokości o kulistej koronie lub krzewem o wyprostowanych gałęziach. U form szczepionych na pniu często pojawiają się dzikie odrosty, które trzeba usuwać.
Wiśnia piłkowana
Wiśnia piłkowana zwana jest wiśnią japońską, kwitnie równie obficie, ale różni się bardzo:
- w czasie kwitnienia posiada już liście
- liście miewają kolory zielono-czerwone, zielonkawe lub wręcz purpurowe, ale nie jest to taka klasyczna zieleń
- brzeg liści jest bardzo piłkowany, niczym brzeszczot o długich, wąskich ząbkach
- widać wyraźnie wydłużony czubek liścia
- liście są większe od liści migdałka
- kwiaty są większe niż 3-4 cm i często skupione są po kilka sztuk w kwiatostanach, często zwisają na krótszych lub dłuższych ogonkach
- jest większym drzewem od migdałka - osiąga, w zależności od odmiany, nawet 6-8 metrów.
Najbardziej podobna kolorem kwiatów do migdałka jest wiśnia piłkowana odmiany 'Kanzan', chociaż liście są wyraźnie zielonawo-czerwonawe, a kwiaty wiszą na długich ogonkach.
Nieco mniej podobna do migdałka jest, nie tak obficie kwitnąca i na bledsze odcienie różu, odmiana 'Kiku-shidare-zakura'. U tej odmiany nie widać pręcików kwiatowych.
Pozostałe odmiany wiśni piłkowanej bardzo odbiegają wielkością oraz barwą kwiatów i liści i z migdałkiem je ciężko pomylić.
Śliwa wiśniowa
Czasami jeszcze mylona jest z tymi drzewami śliwa wiśniowa 'Atropurpurea' - synonim 'Pissardii' lub 'Nigra' (Prunus cerasifera). Tu jest łatwiej, bo ona ma bardzo purpurowe liście i już skończyła kwitnienie. Więc jeśli teraz widzimy takie różowo kwitnące drzewko, to nie jest na bank śliwa wiśniowa. Zresztą różnice są tak duże, że poniższe zdjęcia do porównania wystarczą i nie będę tu przedstawiał jej dokładnego opisu.
wspaniały blog o drzewach, zapraszam również do siebie na https://wycinkadrzew-mazowieckie.pl
OdpowiedzUsuń