Powstała i dziś miała premierę aplikacja do społecznej inwentaryzacji drzew Łodzi https://mapadrzewlodzi.pl/. Jest to działanie oddolne, od początku robione z miłości do miejskiej przyrody i w 100% przez profesjonalistów. Nie ukrywam, że od kilku tygodni śledziłem ten projekt w social media i trzymałem za niego kciuki.
Geoinformatycy z firmy Studio Plan B zbudowali aplikację, która ciągnie dane z ankiety inwentaryzacyjnej dostępnej na smartfony. Jednakże organizatorom zależało nam na tym, aby nie była to aplikacja konieczna do instalowania w smartfonie, albowiem wiele osób ma dużo oporów przed instalowaniem czegokolwiek. Wielu starszych osób też taka czynność przerasta. Ma być prosto, czytelnie, atrakcyjnie, funkcjonalnie.
Jak działa Mapa Drzew Łodzi?
Obywatel lub obywatelka otwierają ankietę w przeglądarce smartfonu, udostępniają lokalizację, a następnie opisują drzewo na: https://mapadrzewlodzi.pl/ankieta/
Do ankiety warto się zalogować, uprzednio zakładając profil (potrzebne tylko nick i adres e-mail, nie podajemy żadnych danych wrażliwych). Posiadanie profilu pozwala bowiem na dostęp do funkcji "Moje drzewa", czyli wszystkich zgłoszonych drzew. Po kliknięciu na Mapie wyświetlą się wszystkie drzewa zinwentaryzowane przez osobę zalogowaną. Po dodaniu drzewa następuje jego weryfikacja. Wszystkie zinwentaryzowane przez mieszkańców drzewa trafiają do poczekalni i dopiero po zatwierdzeniu przez ekspertów trafiają na Mapę. Jest to procedura niezbędna, aby Mapa nie zamieniła się w śmietnik.
Cel projektu Mapa Drzew Łodzi
Celem jest zinwentaryzowanie wszystkich przyulicznych drzew Łodzi. Pomysłodawcy zakładają, że będzie ich (razem z drzewami na skwerach i zieleńcach) ponad 100 tysięcy. Parki i duże skupiny drzew zostaną objęte w drugiej fazie społecznej inwentaryzacji.
Drugi cel to zachęcenie łodzian do zielonej aktywności i identyfikacji ze swoimi drzewami. Czyli jest to w zamierzeniu działanie również edukacyjne, tożsamościowe.
Dodatkowo Małgorzata Godlewska z Justyną Zajączkowską opracowały "Przewodnik po drzewach Łodzi". Został on wydrukowany w 1500 egzemplarzy do nieodpłatnej dystrybucji. Dzięki temu mieszkańcy zyskają szansę, aby nauczyć się rozpoznawać wszystkie popularne gatunki drzew przyulicznych Łodzi. Opisane zostało tam ponad 50 drzew. Wszystko szczegółowo i bardzo atrakcyjnie wizualnie, wraz z lokalizacją, gdzie takie drzewa można w Łodzi spotkać. Przewodnik jest dostępny również w wersji elektronicznej.
Teraz wszyscy liczą na aktywny udział mieszkańców i zinwentaryzowanie drzew przyulicznych w dwa, trzy lata. Trzymam kciuki. Wierzę, że do akcji przyłączą się szkoły. To najlepsza nauka przez zabawę, jak wyglądają popularne gatunki drzew.
Mój serwis Drzewa Polski został partnerem tego projektu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz