Mam wrażenie, że ściany budynków porośnięte zielenią nie mają u nas dobrego PR. A to słyszę głosy, że powodują wilgoć. A to, że lęgnie się tam robactwo i ptactwo. A to, że osłabiają konstrukcję i mogą powodować odrywanie się styropianowego ocieplenia. Wiele z tego to mity, które nie mają naukowego potwierdzenia. Co więcej, jest zupełnie odwrotnie. Ostatnie badania wykazują, że „zielone ściany” zatrzymują prawie jedną trzecią ciepła. Straty ciepła zmniejszyły się o 31,4%. Zielone ściany zmniejszają też wahania temperatury w części budynku z taką żywą ścianą.
Zielone ściany - badanie
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Plymouth (Wielka Brytania) skupiło się na Sustainability Hub – budynku sprzed lat 70. na kampusie uniwersyteckim. Badanie to porównało skuteczność zatrzymywania ciepła przez dwie sekcje jego ścian. Jedna z tych sekcji została wyposażona w zewnętrzną, żywą, zieloną fasadę składającą się z elastycznego systemu arkuszy z tkaniny filcowej z kieszeniami pozwalającymi na wypełnienia glebą i nasadzenia roślinne.
Po pięciu tygodniach pomiarów naukowcy odkryli, że ilość ciepła traconego przez ścianę doposażoną w żywą fasadę była o 31,4% niższa niż w przypadku oryginalnej, ceglanej konstrukcji. Odkryli również, że temperatury w ciągu dnia w nowo pokrytym zielenią odcinku pozostały bardziej stabilne niż w obszarze z odsłoniętym murem, co oznacza, że do jego ponownego ogrzania potrzeba było dużo mniej energii.
Badanie to jest jednym z pierwszych, w którym potwierdzono korzystny wpływ termiczny systemów żywych zielonych ścian na istniejące budynki w warunkach umiarkowanych. Wyniki badania opublikowano w artykule w czasopiśmie Building and Environment.
Wsłuchajmy się jeszcze w słowa Dr. Thomasa Murphy'ego, jednego z autorów badania i członka Industrial Research Fellow w projekcie Low Carbon Devon: „Wraz z rosnącą populacją miejską zielona infrastruktura jest potencjalnym rozwiązaniem opartym na przyrodzie, które daje możliwość radzenia sobie ze zmianami klimatu, zanieczyszczeniem powietrza i utratą bioróżnorodności, jednocześnie ułatwiając niskoemisyjny wzrost gospodarczy. Zielone ściany mogą zapewnić lepszą jakość powietrza, redukcję hałasu oraz lepsze zdrowie i samopoczucie. Nasze badania sugerują, że żywe ściany mogą również zapewnić znaczne oszczędności energii, pomagając zmniejszyć ślad węglowy istniejących budynków. Jednak teraz potrzebna jest dalsza optymalizacja tych żywych systemów ściennych, aby zmaksymalizować korzyści dla środowiska i zmniejszyć niektóre koszty zrównoważonego rozwoju”.
Ze szczegółami tego badania można zapoznać się w tym artykule: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0360132321008878.
Ciekaw jestem, jakie byłyby wyniki takiego badania zielonych ścian w naszym klimacie? Plymotuh leży niżej od Warszawy, gdzieś na wysokości Krakowa i ma dużo łagodniejszy klimat (duży wpływ morza i oceanu). Średnia roczna temperatura wynosi tam 10,5 °C. Nie pojawiają się mrozy, a temperatura nie spada poniżej +5 °C.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz