Klon jesionolistny 'Tadeusz Szymanowski' (Acer negundo 'Tadeusz Szymanowski') to polski akcent w dendrologii. Drzewo znalazł i nazwał Jerzy Wojtatowicz w Wołominie w 1986 roku. Po raz pierwszy opisał go Włodzimierz Seneta w 1996 roku w książce Drzewa i krzewy liściaste, tom D-H. Klon ten został wprowadzony do handlu przez Szkółki J.B. Szmit. Nazwa nadana została na cześć dr Tadeusza Szymanowskiego - dendrologa, autora książek o drzewach.
Czym odmiana 'Tadeusz Szymanowski" różni się od typowego klonu jesionolistnego?
'Tadeusz Szymanowski' ma powcinane liście. Wyglądają bardzo oryginalnie i efektownie. Listki są postrzępione i wycięte aż do głównego nerwu. Listów 3 do 5 sztuk. Kolor liści wydaje się bardziej zielony. Drzewo dorasta góra do wysokości 10 metrów, a gałązki ma nieco przewisające i pokrzywione. Pień również krzywy.
To jest klon męski, nie brudzi zatem owocami, ale też i nie ma szans na rozmnażanie się i inwazję, jak typowy klon jesionolistny. Ciekawa odmiana dla kolekcjonerów. Spotykając ją po raz pierwszy ma się wrażenie, że to jakiś mniej znany gatunek klonu, a nie odmiana klonu jesionolistnego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz