Ciężko u nas trafić na typowego jałowca chińskiego. Inaczej jest z jego odmianami. W parkach, na skwerach i w naszych ogrodach są częstymi gośćmi. Czasami o tym nawet nie wiemy. To trudno identyfikowalna roślina.
Literatura podaje, że najłatwiej rozróżnialna jest jego odmiana 'Expansa Variegata' z gałązkami białozielonymi. Mi natomiast się wydaje, że najczęściej występuje u nas męska odmiana 'Obelisk'. Oczywiście samych odmian tego jałowca jest całe mnóstwo i wybór do ogrodu zależy od naszych potrzeb, co do pokroju, docelowego rozmiaru i kolorów łusek. Generalnie jest w czym wybierać.
Jałowiec chiński 'Obelisk' jest chyba najobszerniejszym ze wszystkich jałowców rosnących w Polsce. Ma szerokostożkowy pokrój przechodzący w szerokokolumnowy, czasami tracą swoją regularność. Rośnie do 6-8 metrów wysokości i 4 metrów szerokości. Prawdziwy olbrzym i piękny soliter do dużych ogrodów. Odmiana powstała już w 1930 roku w Holandii.
Kolor jego igieł nieco się zmienia w zależności od pory roku. Na przedwiośniu jest sinozielony wręcz zielononiebieskawy, latem intensywnie zielony, aby jesienią znów delikatnie zblednąć. Jak się dobrze przyjrzymy to zauważymy dwa rodzaje liści. Często młodsze są łuskami, a starsze kłującymi igłami, ale nie jest to regularna cecha (zobaczcie 8 zdjęcie).
Niestety odmiana ta nie obradza w jałowcowe szyszkojagody. Mimo to warta jest szerszego rozpropagowania.
Zdjęcia pochodzą z urokliwego parku w Żelazowej Woli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz