niedziela, 21 sierpnia 2022

Szyszki cedrów

Cedry w Polsce są rzadkością. W południowo-zachodniej Polsce można spotkać duże drzewa cedrów, w innych rejonach tylko małe drzewka w przydomowych ogródkach (no może poza okolicami Szczecina, gdzie jest dobry mikroklimat dla ich rozwoju). Cedry lubią ciepłe stanowiska i nie przetrzymują naszych długich, mroźnych zim, cierpią też od dużych wiosennych przymrozków. Są zimozielone. 

Największe rosnące u nas cedry to cedr libański (Cedrus libani) i cedr atlaski (Cedrus atlantica), mniejszy spotykany w polskich ogródkach i arboretach to cedr himalajski (Cedrus deodara). Jest też cedr cypryjski (Cedrus brevifolia) rosnący tylko na Cyprze - u nas go nigdy nie widziałem.

Cedr libański i cedr atlaski
Cedry - po lewej zielony cedr libański, po prawej niebieskawy cedr atlaski

Szyszki cedrów

Małe cedry nie obradzają w szyszki. W arboretum w Wojsławicach rośnie cedr libański, który osiągnął już 27 metrów wysokości i 255 cm obwodu. Posadzony był w 1965 roku. Pierwsze szyszki pojawiły się na tym drzewie dopiero po 30 latach. Zazwyczaj szyszki rosną w górnych partiach wysokiego drzewa. Ciężko je dokładnie obejrzeć, bo podobnie jak u jodły rozpadają się one na gałązkach. Dzieje się to w 2 - 3 roku po ich pojawieniu się. Na gałązkach widać częściowo rozpadłe szyszki, a czasami same trzpienie po szyszkach. 

Cedr libański arboretum Wojsławice
Cedr libański w arboretum Wojsławice

Cedr libański ma największe szyszki ze wszystkich cedrów. Kształt szyszek beczkowaty, początkowo są sinozielone, potem brązowieją i brunatnieją. Na szyszkach widoczne żywiczne nacieki. Cedr libański jest najbardziej zielony ze wszystkich cedrów. Cedr ten widnieje na fladze i herbie Libanu. Może przypominać nasze modrzewie, które jednak gubią igły na zimę.

Cedr libański szyszki

Cedr libański szyszki

Cedr libański szyszki

Cedr libański szyszki

Cedr libański szyszki

Cedr atlaski ma niebieskawe i nieco krótsze igły. Szyszki podobnego kształtu ale mniejsze. Barwa szyszki nieco sino-niebiesko-zielona. Doświadczenia wykazują, że jest mniej odporny na mrozy od cedru libańskiego. Często spotykany u nas w odmianie 'Glauca'.

Cedr atlaski szyszki

Cedr atlaski szyszki

Cedr atlaski szyszki

Cedr atlaski szyszki

Cedr atlaski szyszki

Cedru himalajskiego obradzającego w szyszki nigdy nie spotkałem. Podobno generalnie one rzadko kiedy miewają szyszki. Komuś się udało?

14 komentarzy:

  1. O, wpadłam na dobranoc oczy nacieszyć, a tu nowe zdjęcia. Podzielę się pewnym spostrzeżeniem - gdy patrzę na drzewa, kwiaty i inne rośliny na żywo, niektóre nie wyglądają tak pięknie jak na zdjęciach. Patrzę teraz na szyszki, igły i gałązki na Pańskich zdjęciach i w zbliżeniu, widać niemal każdy szczegół i nie mogę się napatrzeć. Przecież to drzewo, igły nie liście, szyszki nie główki kwiatów, a ja nie mogę się napatrzeć. Kiedyś gapiłam się na pszczoły na łące, latały z kwiatka na kwiatek, nie uwierzy Pan, ale nie zauważyłam jak minęły 3 godziny. Teraz sobie myślę, jaka szkoda że lato odchodzi.
    Dobranoc i dziękuję...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładam dużych starań, aby zdjęcia były dobrej jakości. Tylko dzięki temu jest dużo łatwiej rozpoznać dane drzewo w terenie, a taki jest jeden z celów tego bloga. I co ważne - zdjęcia nie są podrasowane Photoshopem. Czysta natura i odpowiednie światło. Dzięki!

      Usuń
  2. Cedr himalajski Karl Fuchs (potomek drzew zebranych w Pakistanie przez K. Fuchsa, by Norwedzy mieli co ciąć na meble nad fiordami) wytrzymuje mrozy do -30 °C, z powodzeniem przetrzyma nasze zimy. Może kiedyś się doczekamy szyszek deodara nie tylko w pasie zachodnim, na Pomorzu i Śląsku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, kilkuletni młody okaz pod Kielcami np. Jest bardzo popularny teraz

      Usuń
    2. Gdzie dokładnie pod Kielcami ten cedr himalajski rośnie?

      Usuń
  3. U mnie w ogródku w Warszawie rośnie duży ponad 10 letni cedr himalajski ale nie ma szyszek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdyby się pojawiły to ogromna prośba o zdjęcia - to byłby maga rarytas dendrologiczny!

      Usuń
    2. Musiałby mieć partnera do zapylenia krzyżowego. W Warszawie deodarów nie brak, ale czy jakiś rośnie wystarczająco blisko?

      Usuń
  4. Też mam cedr himalajski Karl Fuchs, jedną zimę przetrzymał bez uszczerbku. Ponoć są to pancerne rośliny.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam cedr himalajski i corocznie wyjątkowo obficie rodzi szyszki,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super - podeślesz zdjęcia na e-mail - pokażemy innym, jak one wyglądają. Poproszę.

      Usuń
    2. U mnie Karl Fuchs ma 4 m piękny i szyszki są..podjadam czasami...601988685

      Usuń
    3. Prośbo o podesłanie zdjęć szyszek - dodam do tego wpisu.

      Usuń