Przedwiośnie to dobry czas, aby przyjrzeć się dwóm siostrzanym topolom. Topola biała i topola szara to bardzo podobne do siebie drzewa. Topola szara jest naturalnym mieszańcem topoli białej i topoli osiki. Jak nie mamy pojęcia, że w ogóle istnieje topola szara to sądzimy, że spotykamy topolę białą. Pewnie powinienem od razu zestawić wszystkie te 3 topole, ale mam wrażenie, że białą od osiki łatwo rozróżniamy, a osika ma tak charakterystycznie wieloboczne liście, że uznałem, że nie stanowi ona problemów dla amatora przyrody.
Gorzej jest z szarą - ona ma cechy wspólne pochodzące zarówno od jednego, jak i od drugiego rodzica. Oczywiście, gdy już ktoś nam te różnice pokaże to jest łatwiej. Dziś pokażę różnicę w pąkach.
Pąki topoli białej
Topola biała ma pąki z białym nalotem. Grube, okrągławe, brązowawe ale takie matowe. Na dodatek one się później rozwijają niż u topoli szarej. Warto dodać, że jako pierwsze rozwija pąki osika. Osiki już kwitną od dobrych kilku tygodni. Teraz kwitną topole szare, a białe dopiero otwierają pąki i wypuszczają kwiatostany. Zakwitną za tydzień.
Pąki topoli szarej
Cofnijmy się o miesiąc do połowy lutego. Wtedy najlepiej było zaobserowować kształ pąków topoli szarej. Spiczaste, podłużne, brązowawe i bez nalotu. One dokładnie miesiac temu były w takiej fazie, jak teraz są pąki topoli białej. Zaczęły się wtedy otwierać:
A jak wyglądają dziś? Topola szara właśnie rozpoczęła kwitnienie. Wygląda ono tak:
Warto sobie zanotować, jakie pączki miało spotkane teraz drzewo - wtedy w sezonie z liśćmi będzie łatwiej o poprawną identyfikację.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz