czwartek, 31 października 2024

Klon okazały - przebarwienia -> seria klony jesieni (9)

Kontynuując serię Klony jesieni przedstawiam dziś kolejny rarytas - pięknie przebarwiający się na żółte, kanarkowe barwy - klon okazały (Acer x conspicuum). Nazwa łacińska sugeruje, że jest mieszańcem. I to prawda. Jest wynikiem skrzyżowania klonu Davida (Acer davidii) z klonem pensylwańskim (Acer pensylvanicum). Ci którzy wiedzą, jak wyglądają oba te klony, będą oczekiwać pięknych przebarwień i urokliwej, wężowatej korowiny. Nazwa polska dobrze obrazuje jego urodę.

Klon okazały

Klon okazały to średniej wielkości drzewo. Potrafi osiągnąć do 10 metrów wysokości. Kora śliczna, zielonkawa z wyraźnymi jasnymi paskami i pomarańczowym nakrapianiem. Liście duże, wielkości nawet 5–20 cm. Kształt dłoniasty, 3- lub dużo rzadziej 5-płatowe, płaty długo zaostrzone, z charakterystycznym trójkątnym wierzchołkiem. Niektóre liście delikatnie owłosione od spodniej strony. Brzeg liścia piłkowany. Ogonek liściowy nawet do 10 cm długości, pomarańczowoczerwonawy. Pąki zielone. 

Liście w sezonie zielone. Jesienią od połowy października żółkną. Aż pod koniec miesiąca całe drzewo przywdziewa kanarkowe szaty

Niestety ten piękny klon spotykany jest tylko w kolekcjach dendrologicznych i hobbystycznych. Nie pojawia się w naszych parkach. Pisałem już o nim prawie 10 lat temu. Jest tak piękny, że warto wspomnieć jeszcze raz.

Klon okazały jesienią

Klon okazały jesienią

Klon okazały jesienią

Klon okazały jesienią

Klon okazały jesienią

Klon okazały jesienią

Klon okazały jesienią

Klon okazały jesienią

Klon okazały jesienią

Klon okazały jesienią
Klon okazały jesienią

Klon okazały jesienią

Zobacz całą serię Klony jesieni:

3 komentarze:

  1. Dzień dobry,
    z zaciekawieniem czytam Pana blog - dzięki za zdjęcia i wiedzę.
    Trafiłam na niego, bo usiłuję znaleźć odpowiedź na pytanie o znaleziony dziś w Powsinie (Waw) liść - klasyczny kształt, ale duuży - wymiary 23x13 cm? Czy może mi Pan jakoś pomóc? Dziękuję.
    Dorota Hury

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Postaram się - proszę podesłać kilka zdjęć na mojego maila. Jest poniżej w stopce.

      Usuń
  2. Klon okazały to rzeczywiście niesamowite drzewo! Jego piękne, kanarkowe przebarwienia w jesieni muszą robić ogromne wrażenie. Ciekawe, że jest tak rzadki i spotykany głównie w kolekcjach dendrologicznych. To świetny przykład, jak natura potrafi zaskoczyć niesamowitymi kolorami i formami. Dzięki za przypomnienie o tym wyjątkowym klonie, na pewno warto go mieć na uwadze, zwłaszcza dla miłośników ogrodów i parków.

    OdpowiedzUsuń