Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
Nalewki
Rzadkości dendrologiczne
sobota, 31 marca 2012
Modrzew puszcza pączki
piątek, 30 marca 2012
Trzmielina Hamiltona
Co ciekawe, zauważyłem, że trzmielina Hamiltona wcześniej wypuszcza pąki od naszej pospolitej trzmieliny często spotykanej choćby w lasach. Ma też większe listki i wcześniej i obficiej kwitnie.
Mój egzemplarz ma już z 5 lat i niestety mimo ślicznego kwitnienia jeszcze ani razu nie doczekałem się owoców. Zastanawiam się czy to efekt przymrozków majowych, silnych wiatrów czy braku zapylania krzyżowego. A mam dwa drzewka obok siebie, w pobliżu jeszcze dwie trzmieliny oskrzydlone już owocujące. W oddali nasza rodzima trzmielina europejska, też owocująca. Ma ktoś może taki problem? Mi pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku się doczekam.
czwartek, 29 marca 2012
Kasztanowiec czerwony wypuszcza pąki
Skąd wiedziałem, że to nie zwykły biały kasztanowiec? Po pąkach się nie da łatwo rozróżnić. Liście, kwiaty i owoce to tak. Trzeba po prostu zapamiętać, gdzie takie czerwone rosną i już. Tak się nie pomylimy.
środa, 28 marca 2012
Czeremcha pospolita wiosną
W medycynie ludowej stosuje się wywar z kory czeremchy. Ma on działanie moczopędne, przeciwbiegunkowe i przeciwreumatyczne. A wywar pozyskuje się z młodych pędów wraz z pączkami liściowymi. Surowcem zielarskim są też liście czeremchy - mają działanie odkażające i bakteriobójcze.
Czekamy teraz na śliczne grona kwiatowe.
wtorek, 27 marca 2012
Białodrzew, czyli topola biała
Białodrzew cechuje się śliczną jasną: białoszarą korowiną. Stare drzewa mają u dołu czarne pnie. Natomiast powyżej czarnych miejsc pień i grubsze gałęzie posiadają romboidalne przetchlinki - niby pęknięcia. Podobne kształtem do tych u wierzby iwy.
Czekam na pojawienie się liści tej topoli. To rarytas wśród drzew. Ale o tym wkrótce.
poniedziałek, 26 marca 2012
Pąki liściowe i kwiatowe u lilaków
Moje lilaki dopiero w trzeci rok po posadzeniu obfitują w pąki kwiatowe. W poprzednich latach kwiatów nie miały. Teraz już wiem, że będą i to purpurowe.
niedziela, 25 marca 2012
Bazie wierzbowe
piątek, 23 marca 2012
Wiosenny złotokap pospolity
Natomiast starsze złotokapy dość dobrze znoszą nasze zimy. Widuję duże drzewa i krzewy, które bez najmniejszych uszczerbków cieszą wzrok pięknymi gronami żółtych kwiatów.
czwartek, 22 marca 2012
Topola osika - kotki męskie
Topola osika znana jest głównie z jesiennego szeleszczenia jej liści. Wiosną natomiast dość ciekawie wyglądają jej kotki na tle pięknej oliwkowoszarej korowiny.
Osika jest dwupienna. Zatem na jednym drzewie można spotkać tylko kotki męskie albo tylko kotki żeńskie. Te męskie są szaro-purpurowe, a nawet czerwonawe, a te żeńskie szaro-zielonkawe. Kotki pojawiają się przed rozwojem liści. Co ciekawe osika ze wszystkich pozostałych topól kwitnie najwcześniej.
Poniżej kotki męskie osiki i jej korowina.
poniedziałek, 19 marca 2012
Dereń lada dzień zakwitnie
Dereń to jedno z najwcześniej kwitnących drzew w Polsce. Kwitnie w II połowie marca a w ciepłe lata nawet wcześniej. W tym samym czasie co wierzby, topole i zaraz po leszczynach.
piątek, 9 marca 2012
Drzewo rodzynkowe - sposób na kaca
Styczniowy The Journal of Neuroscience podaje ostatnie wyniki badań na temat radzenia sobie z alkoholowym syndromem dnia następnego. Otóż ekstrakt z nasion drzewa howenia słodka (Hovenia dulcis) daje bardzo dobre efekty w zapobieganiu kaca i alkoholowych uzależnień. Odkrycia potwierdził zespół prowadzony przez naukowca Jing Liang z Uniwersytetu w Kalifornii. Potwierdził, gdyż wzmianki o zaletach howeni w leczeniu kaca można odnaleźć w literaturze już w 659 roku.
Drzewo to niestety nie może rosnąć w Polsce - no chyba, że w szklarniach. Pochodzi z Azji i zwane jest drzewem rodzynkowym ze względu na owoce podobne do rodzynek.
Etanol bardzo niekorzystnie działa na znajdujące się w mózgu receptory GABAA. Głównym składnikiem howeni jest substancja znana jako dihydromyricetin lub DHM. Okazuje się, że DHM blokuje te receptory mózgu i nie dopuszcza do powstania reakcji z etanolem.
Choć wyniki te nie doprowadzą do powstania magicznej pigułki, która pozwoli pić do upadłego bez żadnych konsekwencji, to są one bardzo obiecujące jeśli chodzi o leczenie uzależnienia od alkoholu. A najważniejsze - być może bez skutków ubocznych. Obecnie nie istnieje albowiem żaden skuteczny środek leczniczy w uzależnieniach bez wywoływania większych skutków ubocznych.
W sumie klimat się ociepla, może i do Polski da się sprowadzić howenię? A może już rośnie?
PS. 11 lat potem okazało się, że taka howenia rośnie sobie w Gorzowie Welkopolskim.
czwartek, 8 marca 2012
Podlewamy zimozielone
Czemu woda jest potrzebna tym roślinom zimą? Otóż okresowe ocieplenie powoduje zwiększenie parowania i reaktywację procesów życiowych iglaka. Zaczyna on pobierać wodę celem zachowania jędrności zimozielonych tkanek. A że gleba jest jeszcze zmarznięta lub przesuszona to woda nie może zostać pobrana!
Braki wody mogą powodować nawet zamieranie krzewu czy drzewka. Szukamy potem przyczyny w dużych mrozach i zimnych wiatrach a powód nieprzetrwania zimy może być tak banalny.
Na zdjęciach śliczny cyprysik groszkowy Squarrosa.
środa, 7 marca 2012
Kaulifloria u judaszowca
Kaulifloria to dość wyjątkowe w Polsce zjawisko wyrastania kwiatów bezpośrednio z wieloletniego pnia lub grubszych gałęzi drzewa czy krzewu. Możemy je zaobserwować u wawrzynka wilczełyko i u judaszowców - kanadyjskiego i południowego.
Judaszowiec to rzadko spotykane u nas drzewo i rośnie głównie w ogrodach botanicznych. Niestety jest mało odporny na duże mrozy. Jednak warto spróbować. Kwiaty na pniach, konarach i grubych gałęziach to rewelacyjny widok. Pąki kwiatowe pojawiają się w połowie kwietnia. Potem drzewo pokrywa się falą różowych, małych kwiatów.
Zachęcam do wizyty w arboretum w Powsinie i w Wojsławicach oraz Ogrodu Botanicznego UW w Warszawie. Tam można obejrzeć kwitnącego judaszowca.
wtorek, 6 marca 2012
Klon srebrzysty - wiosną
Wypatrujmy jak będzie w tym roku. Oczywiście obserwacje trzeba czynić w tym samym miejscu. Regiony Polski dość mocno różnią się warunkami mikroklimatycznymi i rozkładem temperatur. Wiosna na Dolnym Śląsku przychodzi wcześniej niż w Centrum czy na Podlasiu.