Widać ją z daleka, gdyż poruszane wiatrem liście dość charakterystycznie mienią się dwoma barwami. Z wierzchu intensywnie zielone, błyszczące niczym polakierowane odbijają słońce. Od spodu jasnozielone wręcz jasnokremowe (czasami z rdzawym nalotem). Liście są duże, delikatnie piłkowane z żółtymi nerwami.
Topola balsamiczna ma wiele mieszańców. Dość trudno je rozróżnić. Być może zdjęcia poniżej nie przedstawiają czystej topoli balsamicznej ale właśnie jakiegoś mieszańca.
Wspaniałe, szybkorosnące drzewo. Posadziłem na działce i po 5 latach jest najwyższe w okolicy, przerosło nawet 50 letni dąb.
OdpowiedzUsuńNa zdj. widać rosnącą u mnie nad rzeką klona topoli balsamicznej NE 42, mieszańca topoli kalifornijskiej z topolą maxymowicza, z innych mieszańców z udziałem topól balsamicznych spotyka się jeszcze często topole berlińską, o wąskiej koronie i żywozielonych liściach o pofalowanych brzegach, oraz topole NE41 tzw. Androscoggin, która od NE 42 różni się tylko troszkę mniej klinowatą nasadą liści oraz nieco bardziej podłużnym ich kształtem. Uwielbiam te drzewska :D Inne rzadziej spotykane są, odmiany takie jak żeński klon Oxford, i czysta topola balsamiczna (populus balsamifera ssp. candicans) o okrągławych liściach o nieco sercowatej nasadzie i wysoko osadzonej nieregularnej koronie oraz wiele innych których nawet ja mam problem z rozróżnieniem.
OdpowiedzUsuńmam takie drzewo, jeszcze dosyc mlode, dlugo nie moglem ustalic co to za odmiana i w sumie nie ustale dokladnie, bo mam jakiegos mieszanca. w okolicy rosna jeszcze tylko 4 takie same, wyraznie starsze drzewa, wyrosniete byki wyzsze od wiekowych lip, ktore tez mam. tamte bardziej przypominaja topole wloskie, ale to te same drzewa i tez meskie odmiany z ciemnoczerwonymi kotkami, ktore nie pyla (bo meskie). jako jedyny (poza wlascicielem tamtych 4) mam to drzewo w promieniu... sam nie wiem, bardzo wielu kilometrow :)
OdpowiedzUsuńJa posiadam w swojej kolekcji topolę Simona (Populus simonii) oraz rarytas - topolę junańską (Populus yunannensis). Oba gatunki należą do sekcji Tacamahaca (azjatyckie topole balsamiczne).
OdpowiedzUsuńProśba o zdjęcia topoli junańskiej jak już puści liście.
UsuńMoja Populus yunannensis jest jeszcze młoda (ok. jednoroczne drzewo, jeszcze w donicy). Morfologicznie jest podobna do topoli Simona (podobna docelowa wysokość ok. 10-15 m, wąska korona, ale bez zwisających gałązek, długopędy żebrowane, liście wczesne lancetowato-romboidalne z klinowatą nasadą, liście letnie szersze, większe, jajowato-romboidalne z nieco zaokrągloną nasadą; ogonek krótki, zielony lub czerwonawy). Drzewko właśnie rozwija liście późne. Nie mam odpowiedniego sprzętu, aby zrobić zdjęcie (planuję kupić niebawem aparat fotograficzny). Dodam jeszcze, że jedna z moich topól Simona jest od 10 lat cięta na dosyć duże bonsai i obecnie mierzy zaledwie 1,5 m wysokości :) Mam jeszcze pytanie: jak w łatwy sposób ukorzenić sadzonkę miłorzęba ? Pozdrawiam, Rafał.
OdpowiedzUsuńWitam Pana,
OdpowiedzUsuńMam pytanie - czy odrost szybkorosnący od korzenia ściętej topoli balsamicznej (teren przy bloku mieszkalnym), może stać się silnym drzewem ? Odrost ma kilkanaście łodyg z liśćmi i ciekawi mnie, czy któraś łodyga utrwali się za kilka lat, jako porządny pień drzewa. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam. R.
Raczy z korzenia nie będzie drzewa ale jest to możliwe mam bardzo dużo topoli z USA łatwo się przyjmują w bagnach z gałązek rosną do 3 metrów na rok lepsze niż drzewa tlenowe bo za darmo jeśli ktoś chce to pisać tokarzkazimierz5@gmail.com
OdpowiedzUsuń