Dziś wyjątkowy rarytas - trochodendron araliowaty (Trochodendron aralioides) pochodzący z japońskiego Honsiu, gdzie rośnie w mieszanych lasach liściastych w towarzystwie szydlicy japońskiej (Cryptomeria japonica) aż do wysokości 2700 m n.p.m. Drzewo osiąga tam nawet 25 metrów wysokości tworząc szeroką koronę. U nas tylko w kolekcjach dendrologicznych w postaci małych drzewek.
Trochodendron araliowaty
Trochodendron po raz pierwszy został wprowadzony w Europie do uprawy w Cesarskim Ogrodzie Botanicznym w Sankt Petersburgu w 1864 roku przez Carla Johanna Maximowicza. Rosyjski botanik zebrał go podczas swoich pierwszych wypraw do Japonii, między wrześniem 1860, a lutym 1864 roku. Jest marzeniem wielu kolekcjonerów roślin.
Trochodendron jest dość wytrzymały na mrozy, jednak potrzebuje schronienia przed zimnymi i wysuszającymi wiatrami. Wiosenne przymrozki mogą być również problemem, gdyż uszkadzają młode pędy, a w skrajnych przypadkach powodują pękanie kory drzewa. Jest dość odporny na cień i wydaje się tolerować szeroki zakres gleb, ale nie będzie rósł na wapiennych podłożach. Najlepszy rozwój wydaje się występować na dobrze przepuszczalnych, ciężkich, bogatych, próchnicznych i wilgotnych glebach - drzewo idealnie nadaje się do ogrodów leśnych.
Udało mi się go ostatnio spotkać już owocującego. Owoce to pierścień zrośniętych, wielonasiennych mieszków, o średnicy 7–10 mm. Są początkowe jasnozielone, potem ściemnieją i staną się brązowawe. Zawierają 7–10 nasion w każdym mieszku. Nasiona o długości 3–6 mm, czarne, wrzecionowate.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz