Rok temu u mnie w ogrodzie zapowiadało się na kwitnienie strączynu żółtego. Nie udało się. To jednak delikatny i chimeryczny gatunek drzewa. W tym roku majowe przymrozki znów spowodowały, że mój młody jeszcze strączyn żółty zaczynał od zera i znów nici z kwitnienia.
Postanowiłem sprawdzić, jak to wygląda u innych większych, dużych drzew. Znam kilka miejsc, gdzie rosną dorosłe strączyny. I udało się. Trafiłem na etap wypuszczania pąków kwiatowych. Myślę, że w tym tygodniu rozpocznie się kwitnienie strączynu żółtego. Pąki zapowiadają kwiatostany o długości 15–30 cm, zebrane w grona podobne do kwiatostanów glicynii, ale dużo mniej gęste. Podobno kwitnienie strączynu jest tylko co dwa lata obfite.
Pąki kwiatowe strączynu żółtego prezentują się następująco:
Gatunek rośnie u nas całkiem dobrze, ale jest zdecydowanie chimeryczny. U mnie kwitnie raz na kilka lat. Nigdy nie kwitł obficie.
OdpowiedzUsuńA zawiązuje owoce po kwitnieniu? Ile ma lat?
UsuńMam go od maja 2013 roku. Mój strączyn nie zawiązuje owoców, ale ma bardzo przyjemną w dotyku korę i duże liście, które przebarwiają się jesienią na żółto. Moim zdaniem to jego główne zalety.
OdpowiedzUsuńPewnie za młody jeszcze jest. Dzięki za info o Twoim strączynie!
Usuń