Na limbach spotykanych sporadycznie w centrum kraju nie ma jeszcze oznak wiosny. Co ciekawe nigdy mi też nie udało się spotkać szyszek na tych sosnach w tych okolicach. Z tego co wiem ona dość późno wchodzi w stan wydawania szyszek. Potrzeba ze 30 lat od posadzenia. Ktoś wie dlaczego?
Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
Nalewki
Rzadkości dendrologiczne
poniedziałek, 28 lutego 2022
niedziela, 27 lutego 2022
Czym się różni mahonia od ostrokrzewu? Część 3 - pąki na przedwiośniu.
Dziś ostatnia część cyklu porównująca te 2. rośliny w różnych porach roku. Mahonia i ostrokrzew wydają się podobne. Jednak, gdy dokładnie się przyjrzymy poszczególnym ich częściom, to różnice będą dobrze widoczne.
Mahonia na przedwiośniu
Mahonia bardzo szybko wypuszcza pąki kwiatowe we wzniesionych kwiatostanach. Pierwsze cieplejsze i słoneczne dni pod koniec lutego powodują rozwój pąków kwiatowych. Szczególnie u krzewów na słonecznych stanowiskach. Pąki pokryte są purpurowymi łuskami, z których powolutku wydostają się małe, okrągłe, żółte kwiatuszki. Pąki pojawiają się na szczytach pędów. Wyglądają one tak:
Mahonia - pąki kwiatowe
Mahonia - pąki kwiatowe
Mahonia - pąki kwiatowe
Mahonia - pąki kwiatowe
Mahonia - pąki kwiatowe
Ostrokrzew na przedwiośniu
Ostrokrzew dużo później reaguje na przedwiosenne ciepło. Pąki są malutkie, kremowo-purpurowe (ale nie żółte). Pojawiają się i na szczytach pędów i w kąciakch liści. Nie są wzniesione. One potrzebują jeszcze miesiąca zanim się zaczną otwierać. Są jeszcze okryte łuskami. Zupełnie inaczej niż prawie otwarte pąki mahoniowe z widocznymi żółtymi płatkami.
Ostrokrzew Meservy - pąki kwiatowe
Ostrokrzew kolczasty - pąki kwiatowe
Ostrokrzew kolczasty - pąki kwiatowe
Ostrokrzew Meservy - pąki kwiatowe
Ostrokrzew Meservy - pąki kwiatowe
Zobacz pozostałe różnice między mahonią a ostrokrzewem:
- różnice w liściach i pokroju;
- różnice w owocach i przebarwieniu liści jesienią.
Jeślii macie pomysł na pokazanie innych, podobnych roślin, gdzie istnieje problem z ich rozróżnianiem, to zachęcam do komentowania. Przygotuję wpisy ułatwiające ich rozpoznanie i przedstawiające istotne różnice.
sobota, 26 lutego 2022
Klon srebrzysty zakwitł pod koniec lutego
Moi stali czytelnicy zapewne pamiętają, jak to co roku śledzę proces kwitnienia klonu srebrzystego. Rozwój jego pączków i rozpoczęcie kwitnienia to dla mnie zwiastun wiosny. Tak, jak kwitnienie leszczyny, o którym już w tym roku pisałem. To powtarzam non stop i warto obserwować tego klona i umieć go rozpoznać. Może w końcu w podręcznikach przyrody dla dzieciaków pojawią się o tym informacje.
Ten rok mnie zaskoczył zupełnie. Odkąd czynię i odnotowuję moje obserwacje, a robię to już dobre 25 lat, nie zdarzyło się, aby klon ten kwitł w lutym. Początki marca już były - możecie o tym poczytać w moich archiwalnych wpisach. Ale nigdy nie kwitł w lutym! A to różnica tygodnia od poprzedniego rekordu. To kolejny dowód na niesamowicie postępujące ocieplenie klimatu. Sami zobaczcie:
piątek, 18 lutego 2022
Mamy przedwiośnie
Zobaczcie, jak po tych kilku ciepłych i słonecznych dniach ruszyło kwitnienie leszczyn. Pąki się wydłużyły i rozszerzyły. Pięknie. No może gdyby nie te wichury. Ale przez weekend przejdą - oby z jak najmniejszymi szkodami. Jedno jest pewne - mamy przedwiośnie, a wiosna tuż tuż.
wtorek, 15 lutego 2022
Surmia żółtokwiatowa - owoce i nasiona
Surmia żółtokwiatowa jeszcze utrzymuje strąkowe owoce na gałązkach. Nie wszystkie jednak, część strąków znalazłem pod drzewem. Leżały wysuszone, ale nie otwarte. Za jakiś czas pękną i wysypią lotne nasiona. Ale to dopiero wiosną, a ostatnie powiszą nawet do lata.
Nie wiem, czy otwieraliście takiego strąka? Ja go delikatnie rozciąłem - zobaczcie, jak gęsto są rozmieszczone nasiona i w jak dużej liczbie. Przyroda potrafi.
Literatura wskazuje, że surmie dość łatwo rozmnożyć z nasion i to bez procesu stratyfikacji. Próbował ktoś?
Na jednym ze zdjęć uwidoczniłem blizny liściowe tej surmii. Są okrągławe w odróżnieniu np. od sercowatych blizn bożodrzewu, czy herbowych blizn orzecha włoskiego, o których pisałem jakiś czas temu.
czwartek, 10 lutego 2022
Owoce hibiskusa - urocze torebki
Dość nietypowe owoce, jak na rośliny rosnące u nas, posiada, coraz częściej sadzony w ogrodach, hibiskus zwany ketmią. To średniej wielkości (2-2,5 cm), jasnobrunatne torebki. Zimą i na przedwiośniu się otwierają 5 klapami i uwalniają małe, owłosione, nereczkowate nasiona (2mm). Nasionek spotkałem od 3 do 6 sztuk w każdej z 5 komór. Częściej jednak owoce te opadają z gałązek wiosną w całości. Ketmia kwitnie urokliwie i obficie, dlatego takich torebek na drzewku wisi całe mnóstwo.
Na razie nie mam pojęcia, co za gatunek ketmii spotkałem. Ciężko je rozróżnić. Może po kwitnieniu się uda.