Nalewki

Rzadkości dendrologiczne

niedziela, 31 stycznia 2021

Nasiona świerku pospolitego

Czas sprzątania choinek zaskoczył mnie pozytywnie. Tym razem zdobyłem żywy świerk pospolity z kilkoma szyszkami na gałązkach. Szyszki z powodu ciepła w pomieszczeniu otworzyły się. Odciąłem je, kilka dni poleżały, a teraz wysypują się z nich nasiona świerku. Są brązowawe, po 2 na łusce nasiennej. Ziarenko o szerokości 2 mm zaopatrzone jest w lotne podłużne skrzydełko. Całość ma długość 1,5 cm. 

Nasiona te stanowią ważne źródło pożywienia wielu ptaków i małych zwierząt leśnych i parkowych. Warto pozbierać szyszki, wydobyć nasiona i dosypać do pożywienia w karmniku dla ptaków. Szczególnie teraz przy mroźnych i śnieżnych dniach.

Nasiona świerku pospolitego

Nasiona świerku pospolitego

Nasiona świerku pospolitego

Nasiona świerku pospolitego

Nasiona świerku pospolitego

piątek, 22 stycznia 2021

Blogowanie dla zaawansowanych - webinar

Postanowiłem podzielić się moim blogowymi doświadczeniami, zarówno tymi hobbystycznymi, jak i zawodowymi. Zapraszam wszystkich, którzy chcą posłuchać, jak to się zaczęło, po co prowadzić bloga, poznać inspirujące pomysły na wpisy blogowe i osiąganie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google. Poznać sprzęt i narzędzia pomocne w pracy blogera.

Blogowanie dla zaawansowanych

poniedziałek, 18 stycznia 2021

Mróz i śnieg w ogrodzie

Mamy śnieg i mróz, jak na zimę przystało. Od 2 dni temperatura utrzymuje się poniżej -10°C, a w nocy spadła u mnie do -17°C, a na Suwalszczyźnie poniżej -20°C. Tam gdzie było pochmurno, mróz nie był tak dokuczliwy, tam gdzie brak było niskiego zachmurzenia, a podłoże pokryte zostało warstwą białego śniegu - nastąpiło silne wypromieniowanie z podłoża i duży mróz. Jeszcze jedna noc i idzie odwilż. Jutro już będzie w okolicach zera, plus śnieg z deszczem. Synoptycy określili ten atak zimy, jako "kropla chłodu". Media natomiast nazwały go, jako "Bestia ze wschodu".

Mróz i śnieg w ogrodzie

Mróz i śnieg w ogrodzie

środa, 13 stycznia 2021

Klimatyczne ABC -> podręcznik współczesnej wiedzy o zmianie klimatu

Zespół ekspertów przygotował podręcznik na temat zmian klimatu "Klimatyczne ABC". To pierwszy w Polsce interdyscyplinarny podręcznik poświęcony zmianie klimatu. Podręcznik został wydany w styczniu 2021. Powstał z inicjatywy naukowców pracujących na Uniwersytecie Warszawskim i związanych z zespołem „UW dla Klimatu”. Współtworzą go także badacze z innych ośrodków akademickich: Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

Co najważniejsze książka "Klimatyczne ABC" w wersji elektronicznej jest dostępna bezpłatnie! Na końcu artykułu zamieszczam link do pobrania.

poniedziałek, 11 stycznia 2021

Czy będzie mroźna i śnieżna zima?

Co jakiś czas przez media przebijają się groźne informacje o ataku zimy. Najpierw miała zaatakować w święta Bożego Narodzenia, później, że na 3 Króli. Teraz, że lada moment nadejdzie. Ja rozumiem, że dawno już nie było ostrej zimy (dla naszych ogrodów to lepiej - pamiętam, jak zakładałem mój ogród kilkanaście lat temu i po każdej zimie zliczałem straty, które drzewa i krzewy nie przetrzymały srogich mrozów, a że lubię eksperymentować z rzadkościami to płaczu było) ale trochę śniegu i dwucyfrowy mróz w nocy, to jeszcze nie zimowy armagedon. Fakt, sypnęło mocniej na północy i południu kraju, ale to zwykły śnieg jest, a nie "Bestia ze Wschodu".

Zima w ogrodzie

czwartek, 7 stycznia 2021

Kalina bodnantska 'Dawn' gotowa do kwitnienia

Kilka lat temu posadziłem kalinę bodnantską w odmianie 'Dawn'. Takie małe drzewko do 2,5 metra wysokości - jedna z piękniejszych kalin, jaką można mieć w ogrodzie. Takie Best of the Best. Czytałem, że w UK została wyróżniona specjalnym odznaczeniem AGM, które przyznawane jest przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze drzewom i krzewom o dużej wartości pod względem dekoracyjności. Także musi być śliczna. Jest z nią jednak mały kłopot. Nie do końca jest mrozoodporna i wymaga wilgotnych i osłoniętych stanowisk. Nie znosi suszy, w czasie której szybko traci liście. Nie znosi zimnych wiatrów i większych mrozów. Więc niestety to drzewko dla bardziej zaawansowanych miłośników ogrodów.

Kalina bodnantska kwitnie prześlicznie na biało-różowo i to bardzo wczesną wiosną, ba - nawet na przedwiośniu. Dopiero raz doświadczyłem jej kwitnienia (3 kwiatuszki), ale o tym napiszę za kilka miesięcy. Dziś zauważyłem, że jej pąki są niemal gotowe do otwarcia. Co więcej, szczytowe liście już się wydostały. Tak zadziałało mocniejsze zimowe słońce i za wysokie temperatury. To za wcześnie! Boję się, co będzie, jak przyjdą większe mrozy. Synoptycy przewidują ochłodzenie. Jeśli będzie niewielkie to tylko spowolni procesy, ale jak będzie duży mróz to z kwitnienia raczej nici.

Kalina bodnantska 'Dawn'

Kalina bodnantska 'Dawn'

Kalina bodnantska 'Dawn'

Kalina bodnantska 'Dawn'

Kalina bodnantska 'Dawn'