Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
Nalewki
Rzadkości dendrologiczne
sobota, 30 maja 2020
Migdałki w tym roku mniej chorowały
Dlaczego ślimaki wchodzą na drzewa?
Dziś dość nietypowa sprawa. Od późnej wiosny, szczególnie po deszczach obserwuję wysyp ślimaków w moim ogrodzie. Tych z muszlami - winniczków albo ich mniejszych krewnych. Te bez muszli trafiają się rzadziej. Ale samo pojawienie się to jeszcze nic. Po pewnym czasie znajduję je na drzewach. Tak - ślimaki wspinają się po murze, winogronie, po krzewach i drzewach. Wchodzą dość wysoko i zostają na długo na gałązkach. O co w tym chodzi?
W internecie można znaleźć informacje, że ślimaki dość mocno szkodzą i niszczą uprawy. Jedzą podobno lilaki, magnolie, jabłonie, pomidory, truskawki... Ja takich szkód nie zaobserwowałem. Pewnie to te bez skorup zwane pomrówami.
Zatem czy jest jakieś naturalne wytłumaczenie tych ślimaczych alpinistycznych podróży? I to z ciężką skorupą. Ktoś się zna na ślimakach i ich zwyczajach?
Jedna z teorii mówi, że ślimaki nie znoszą upałów i ukrywają się przed nimi. Preferują wilgotną pogodę i środowisko. Zasklejają wejście do skorupy chowając się głęboko. A, że podłoże zawsze bardziej się nagrzewa to wolą wejść wyżej. Tam jest nieco chłodniej. I stąd widujemy je czasami bardzo wysoko w dość szczelnie przyklejonych skorupach.
piątek, 22 maja 2020
Judaszowiec chiński
Ale wróćmy do gwiazdy tego wpisu - judaszowca chińskiego (Cercis chinensis). To już zupełna rzadkość u nas, ale o dziwo kwitnie równie obficie, jak pozostałe judaszowce. I także, jak u tych dwóch judaszowców, kwiaty wyrastają bardzo charakterystycznie z uśpionych pąków bezpośrednio na korze pnia lub gałązkach. Zazwyczaj na pędach zeszłorocznych, ale także na starszych gałęziach. Zjawisko to występuje bardzo rzadko u polskich roślin i nosi nazwę kauliflorii.
niedziela, 17 maja 2020
Wiąz holenderski "Wredei" wiosną
sobota, 16 maja 2020
Dereń kwiecisty "Cherokee Chief"
piątek, 15 maja 2020
Kwitną sosny i kosodrzewiny
czwartek, 14 maja 2020
Kwitnie trzmielina pospolita
Trzmieliny coraz częściej kojarzą nam się z dekoracyjnymi gatunkami i odmianami. Albo tymi ze skalniaków czy zimozielonymi pnączami, jak trzmielina Fortune'a. Te w formie drzewek jeszcze rzadko goszczą w naszych ogrodach - dużo łatwiej spotkać je w ogrodach botanicznych. A jest przecież trzmielina pospolita. Stały bywalec naszych lasów (głównie na brzegach). Porasta też pobocza, wyżyny, niskie góry i pola. Wszędzie tam, gdzie jest trochę wilgoci. Tak się składa, że kiedyś posadziłem jedno drzewko i mogę je obserwować non stop.
wtorek, 12 maja 2020
Mamy zimnych ogrodników i zimną Zośkę
W komunikacie synoptyka z IMGW czytamy: "W atmosferze utrzymywać się będzie duża dynamika przekładająca się na dość silny i silny, porywisty wiatr 60, 80 km/h) towarzyszący chmurom Cb, początkowo północno zachodni, później zachodni, a u schyłku dnia na południowo zachodni, kiedy to zaczniemy dostawać się w zasięg niewielkiego niżu generującego się nad południową Szwecją. To jego obecność w tym rejonie zablokuje bezpośredni napływ powietrza krótką drogą z północnego zachodu, przez co, między innymi uchronieni zostaniemy od przymrozków najbliższej nocy nad znacznym obszarem kraju, poza jego południem."
Jednak alerty IMGW na kilka następnych nocy i poranków zostały ogłoszone. Mogą być kolejne przymrozki.
Jak sytuacja u Ciebie? Czy nie ucierpiały mniej odporne rośliny w ogrodach?
Przymrozek majowy z 2011 roku - orzech włoski
Przymrozek majowy z 2014 roku - grujecznik japoński
niedziela, 10 maja 2020
Jak wyglądają nowe przyrosty tui Szmaragd?
Ale, żeby tak było tuje muszą osiągnąć chociaż ze 2 metry. I każda zmiana - na wiosnę nowe przyrosty i kwitnienie a jesienią brązowienie mogą niepokoić. Zresztą nieraz widziałem zaatakowane chorobami grzybowymi osobniki albo takie, które wyschły przez niedostatki podlewania. Bo podlewać trzeba w sezonie, jak i zimą, gdy długo nie pada, nie ma śniegu i są słoneczne dni. To rośliny zimozielone przecież.
Postanowiłem zatem pokazać, jak wyglądają świeże przyrosty tuj i faza kwitnienia. Jeśli Twoje tuje tak wyglądają to wszystko jest OK. Nie ma powodów do niepokoju. Moje tak wyglądają każdej wiosny.