Nalewki

Rzadkości dendrologiczne

piątek, 26 kwietnia 2019

Magnolie początku wiosny

Tradycyjnie jeżdżę na początku wiosny do arboretum w Rogowie podziwiać kwitnące tam magnolie w wielu gatunkach i odmianach. No i rozmiarach. Mało gdzie można spotkać tak duże drzewa magnolii.

Nie inaczej było i w tym roku. Widok bajka. Pogoda zrobiła swoje. Ciepło, piękne słońce, no i bezwietrzna aura. A, że było warto i trzeba tam być? Oto dowody:

Magnolie wiosnyMagnolia Galaxy

Magnolie wiosnyMagnolia gwiaździsta

Magnolie wiosnyMagnolia gwiaździsta Rosea

Magnolie wiosnyMagnolia Heaven Scent

Magnolie wiosnyMagnolia Iolanthe

Magnolie wiosnyMagnolia japońska

Magnolie wiosnyMagnolia Loebnera

Magnolie wiosnyMagnolia Manchu Fan

Magnolie wiosnyMagnolia naga

Magnolie wiosnyMagnolia Peppermint Stick

Magnolie wiosnyMagnolia pośrednia

Magnolie wiosnyMagnolia pośrednia Brozzoni

Magnolie wiosnyMagnolia pośrednia Lombardy Rose

Magnolie wiosnyMagnolia pośrednia Picture

Magnolie wiosnyMagnolia pośrednia Rustica Rubra

Magnolie wiosnyMagnolia pośrednia Sun Dew

Magnolie wiosnyMagnolia purpurowa

Magnolie wiosnyMagnolia Royal Crown

Magnolie wiosny Magnolia Susan

Magnolie wiosny Magnolia zenii

Robią wrażenie? Którą chcecie mieć w ogrodzie? A są jeszcze żółte odmiany, które też już zaczynają kwitnąć. Macie takie?

piątek, 19 kwietnia 2019

Powstaje nowe arboretum w Mikołajkach

Strasznie mnie ucieszyła ta informacja. Będzie nowe arboretum w Polsce! Wow. W Mikołajkach. Kolejne miejsce, gdzie będzie można podziwiać ciekawe i mniej znane gatunki i odmiany drzew. Tym bardziej, że Mikołajki leżą w chłodniejszej części naszego kraju z niezbyt korzystnymi warunkami dla rozwoju wrażliwych na zimno roślin. Generalnie to już drugie arboretum w tym regionie. Pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim powstało w Kudypach; odwiedziłem je w 2014 roku.

Co ciekawe arboretum Mikołajki powstanie w lesie otaczającym budynki Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk oraz wzdłuż zachodniej linii brzegowej Jeziora Mikołajskiego. Ma być to ogród botaniczny o charakterze naturalnym i prezentować m.in. walory przyrodnicze pobliskiej Puszczy Piskiej. W lesie o powierzchni ponad 10 hektarów będą zakładane kolekcje różnych gatunków krzewów i drzew, bez odmian ozdobnych. Planowane jest prowadzenie kolekcji klonów, lip, dębów, brzóz, cisów a także roślin z północnych i wschodnich Chin, Kaukazu i Ameryki Północnej. W sąsiedztwie jeziora stworzona zostanie pokazowa kolekcja roślinności przybrzeżnej.

Jak tylko otworzą ten park to zrobię fotorelację. Już się nie mogę doczekać.


Las nad jeziorem

Las nad jeziorem

Las nad jeziorem

wtorek, 16 kwietnia 2019

Magnolia gwiaździsta i krótki żywot jej kwiatów

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) kwitnie jako jedna z pierwszych magnolii u nas. A że w naszym klimacie przypada to na okres przymrozków kwietniowych to niestety kwitnienie jest bardzo krótkie. Białe tepale (płatki) brązowieją od mrozu i szybko opadają. Za szybko.

Co gorsze ze względu na ciągły rozwój cywilizacji i miast na terenie jej naturalnego siedliska (wyspa Honsiu, Japonia), populacja tej magnolii sukcesywnie zmniejsza się. Łącznie zajmuje już powierzchnie tylko ok. 3000 km². Według Czerwonej Listy Magnoliowatych (The Red List of Magnoliaceae) ma statut zagrożenia EN (Endangered).

Tak więc zachęcam do sadzenia tych magnolii ale na stanowiskach ciepłych, osłoniętych od zimnych wiatrów i fal mrozów. Wtedy dłużej będziemy się cieszyć jej ślicznymi kwiatami.

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta

poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Kwitną czereśnie, ale czy zaowocują?

Rozpoczęły kwitnienie czereśnie. Trochę wcześniej niż zwykle. I to nie jest dobra wiadomość. Wiadomo, taki widok grubych, pachnących pięknie kwiatów cieszy. Ja uwielbiam. Ale to, że od tygodnia nawiedza nas fala przymrozków - już nie za bardzo. Na bank odbije się to na zawiązaniu owoców czereśni. Przecież w zależności od regionu, temperatura spada nad ranem nawet do -7 stopni. To dużo. One nie są odporne na takie przymrozki. Oczywiście chodzi o kwiaty czereśni.

Swoją drogą, odkąd pamiętam obawialiśmy się przymrozków majowych zwanych Ogrodnikami. Teraz zaczęliśmy się obawiać przymrozków kwietniowych, które kiedyś były czymś normalnym. Ale to dlatego, że przyroda nie ruszała tak gwałtownie z wegetacją, jak w tym roku. Czy rośliny do tego przywykną? Czy się zahartują? Czas pokaże. Wytrzymajmy jeszcze tę noc. Co wrażliwsze rośliny trzymajmy jeszcze pod osłonami. Od jutra ma być lepiej.


Kwiaty czereśni

Kwiaty czereśni

Kwiaty czereśni

Kwiaty czereśni

Kwiaty czereśni

Kwiaty czereśni

niedziela, 14 kwietnia 2019

Klon zwyczajny budzi się do życia

Jeden z czytelników mojego bloga miał problem z identyfikacją klona zwyczajnego. Jego klon został dość mocno przycięty w zeszłym sezonie i nie wypuścił w tym roku pąków kwiatowych. Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku zielonożółtych kwiatów o tej porze. U niego natomiast pojawiły się tylko czerwone zaczątki liści, rozchylone łuski i ogonki. Bez obaw. To jest ten klon. Taki widok towarzyszy nam, gdy klon zwyczajny został właśnie mocno przycięty, bądź nie osiągnął jeszcze wieku w którym wypuszcza kwiaty. Różni się wtedy od swojego, pokrytego kwiatami, brata.

Dziś na spacerze spotkałem właśnie takiego klona. Oto jego zdjęcia, a poniżej inny klon zwyczajny, który właśnie kwitnie:

Klon zwyczajny w kwietniu

Klon zwyczajny w kwietniu

Klon zwyczajny w kwietniu

Klon zwyczajny w kwietniu

Klon zwyczajny w kwietniu

Klon zwyczajny w kwietniu

Klon zwyczajny w kwietniu

Klon zwyczajny w kwietniu

Klon zwyczajny w kwietniu