Pamiętacie, jak rok temu opisałem azjatycką ścieżkę dendrologiczną w Parku w Żelazowej Woli? Tym razem organizatorzy stworzyli nowy kierunek. Mamy Parkowe Podróże Kierunek: Ameryka Północna. Pod takim tytułem park w Żelazowej Woli zaprezentował nową ścieżkę dendrologiczną. Ścieżka jest czynna w okresie 29.04.2023 - 31.10.2023.
Spacerując po parku w Żelazowej Woli, możemy obierać różne kierunki zwiedzania. Ścieżek są dziesiątki. Zdumiewające bogactwo flory przypomina nam o uniwersalnym wymiarze muzyki Chopina. Organizatorzy proponują kolejną, imaginacyjną wyprawę, tym razem w kierunku Ameryki Północnej. Odkrywamy mniej znane oblicze Parku przyglądając się bliżej egzotycznym okazom, takim jak tulipanowiec, katalpa czy fotergilla, a także powszechnie znane i stosowane gatunki, z których zagranicznego pochodzenia nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Na tabliczkach informacyjnych zamieszczono ciekawostki o tych roślinach i ich metodach pielęgnacji zachęcające do samodzielnej uprawy wyróżnionych egzemplarzy.
Parkowe Podróże. Kierunek: Ameryka Północna
Jakie tym razem gatunki i odmiany zostały przedstawione zwiedzającym? Jest ich dużo więcej, niż było azjatyckich. To 25 pięknych drzew i krzewów pochodzących zza oceanu. Ponownie otrzymujemy ulotkę z mapką, aby zlokalizować wszystkie rośliny i samemu się im przyjrzeć. Te rośliny to daglezja zielona, mahonia pospolita, lipa amerykańska 'Stellata', orzech czarny, parczelina trójlistkowa, glediczja trójcierniowa, jałowiec wirginijski 'Canaertii', dąb czerwony, robinia akacjowa, żywotnik zachodni, cyprysik nutkajski, żywotnik olbrzymi, klon srebrzysty, jodła kalifornijska, świdośliwa lamarcka, klon czerwony, katalpa bignoniowata, kasztanowiec drobnokwiatowy, czeremcha późna, tulipanowiec amerykański, sosna żółta, klon cukrowy, fotergilla większa, jesion pensylwański, orzech szary.
Wiele z nich dobrze znamy i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że niegdyś przywędrowały do Polski właśnie z Ameryki Północnej. Na pewno ta ścieżka z tablicami to duża wartość edukacyjna i możliwość przyjrzenia się na żywo tym wszystkim gatunkom, szczególnie, jeśli niektórych z nich jeszcze nigdy nie widzieliśmy.
Pokażę teraz zdjęcia przedstawicieli amerykańskiej ścieżki dendrologicznej w Żelazowej Woli. Byłem tam na początku września.
Daglezja zielona:
Mahonia pospolita:
Lipa amerykańska 'Stellata':
Orzech czarny:
Parczelina trójlistkowa:
Glediczja trójcierniowa:
Jałowiec wirginijski 'Canaertii':
Dąb czerwony:
Robinia akacjowa:
Żywotnik zachodni:
Cyprysik nutkajski:
Żywotnik olbrzymi:
Klon srebrzysty:
Jodła kalifornijska:
Świdośliwa lamarcka:
Klon czerwony:
Katalpa bignoniowata:
Kasztanowiec drobnokwiatowy:
Czeremcha późna:
Tulipanowiec amerykański:
Sosna żółta:
Klon cukrowy:
Fotergilla większa:
Jesion pensylwański:
Orzech szary:
Zachęcam do odwiedzin tego parku. Dzięki tym 2 wpisom kilkadziesiąt ciekawych drzew już macie rozpoznanych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz