Nalewki

Rzadkości dendrologiczne

środa, 26 lipca 2023

Orzech szary - letnie owoce

Powoli dojrzewają owoce orzecha szarego (Juglans cinerea). W tym stanie dość łatwo już zidentyfikować to drzewo. Bez owoców bardzo łatwo go pomylić z orzechem ajlantolistnym, a nawet z często rosnącym w naszych parkach orzechem czarnym. Ba, powiem więcej. Większość atlasów drzew tak mizernie opisuje drzewa różnych orzechów i nie pokazuje różnic między nimi, że sam musiałem cały rok doświadczalnie przejść przez wszystkie etapy rozwoju tych drzew, aby dostrzec te różnice i poznać, który orzech jest który. Wkrótce dodam do mojego Atlasu Drzew te szczegółowe cechy i duże zdjęcia orzecha szarego. Pojawią się tam także pozostałe, bardzo rzadko spotykane u nas orzechy.

Orzech szary ma najbardziej wydłużone orzechy ze wszystkich orzechów. Takie elipsoidalne. Łupiny są zielonkawe, włochate i lepkie. Jak je dotkniecie palcem to palec będzie kleisty. Będzie się potem lepił do wszystkiego. Co istotne orzechów może być tylko kilka w gronie. Góra 3, do max 5 sztuk, ale najczęściej po 2 -3 orzechy. Kwiatostanów bywa dużo więcej. Wiele z nich nie zawiązuje owoców. Także wiele niedojrzałych owoców opada i znajdziecie je teraz pod drzewem.

Lepkie i włochate są też pędy. Te włoski są brązowawe i dobrze widoczne. Liście są duże, złożone i składają się nawet z 15 listków. 7 par i jeden listek szczytowy. Listki lancetowate z wydłużonym wierzchołkiem. One są bardzo drobno piłkowane. Osadka liścia również delikatnie owłosiona.

Najgorsze jest, że najczęściej gałęzie z orzechami rosną dość wysoko. Nie dojrzymy ani liści, ani pędów i ciężko będzie rozpoznać orzech szarego. Liście z daleka mogą przypominać liście orzecha czarnego. Tamte liście są jednak dużo bardziej piłkowane.

Orzech szary

Orzech szary

Orzech szary

Orzech szary

Orzech szary

Orzech szary

Orzech szary

Orzech szary

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz